• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
alllexandru

Ce tuning ai facut/vrei la ASTRA ta?

175 posts in this topic

nu va montati filtre conice la motoare turbo diesel ! nu aduc nici un spor de putere. Doar ai sanse sa-ti strici debitmetrul. Motorul diesel are suficient aer prin filtrul original

Cei ce aveti timp de lectura cititi si pe www.tdiclub.com sau www.vwforum.ro . O sa vedeti ca nu mai multi oameni ce se pricep la aceste motoare NU le recomanda deloc.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Filtrele "conice" nu sunt recomandate la nici un motor. Nu aduc nimic in plus. Daca vreti ceva efecte, asigurati-va ca trage aer exact din grila. Eventual o rearanjare a traseului. Dar filtrul... nu da nimic decat dureri de cap debitmetrului in cazul folosirii improprii a uleiului :)

Pentru la vara, cochetez cu ideea unor jante pline, sau cu cat mai putine gaurele, exista asa ceva? Si daca ar fi si albe...

Apropo de alb, am vazut azi o Astra H Essentia fara bandouri de protectie pe usi! Se pot scoate?

din cate stiu eu bandourile sunt doar lipite deci ar trebui sa se si poata scoate... dar ... de ce ai vrea asta???

Arata mult mai bine cu bandouri. Si nu prea mai merge sa le dai jos daca vin puse ca va ramane urat.

Bandourile sunt puse in primul rand ca protectie ... sa nu-ti loveasca altii masina prin parcare cand deschid usa. Eventual le iei in culoarea caroseriei sa fie mai discrete.

lasati-l sa le dea jos, dupa aia mi-i le da mie :D

Eram doar curios, credeam ca-s detasabile. O fi vopsit-o si nu le-a mai pus la loc. Arata interesant, in general imi plac usile cat mai netede (vezi Alfa 156). Tudor, daca se dezlipesc, ti le donez.

Dar de pus cat costa?

Un calcul cu Irmscher pentru exterior, kit complet, spoiler fata(nervura),spoiler spate, extensie spate,fuste laterale,esapament dublu = 1.647,77 euro, pret in Germania, cu TVA, montaj si TUV.

Inainte:

inaintefata8mz.th.gif inaintespate1vk.th.gif

Dupa:

dupafata0bl.th.gif dupaspate6qo.th.gif

si un link cu poze si pachete standard cu preturi oferite de ei:

http://www.irmscher.de/neuwagen/index.html

http://www.irmscher.de/neuwagen/files/pdf/...aketeAstraH.pdf

Sincer, mi se pare cam naspa kitul, poate ca fata arata putin mai bine, dar spatele e prea naspa, poate chiar prea banal. Si totusi e destul de scump, cred ca mai mult platesti numele firmei, Irmscher

Mie imi place, este pe gustul meu, un tuning fin, fara sa sara foarte mult "la ochi"...este adevarat ca sunt ceva banuti,cam multi, dar este inclus si montajul, scazi TVA-ul 16% si parca se vede mai bine.. :) ...dar,clar,ieftin nu este, ce ma tenteaza pe mine este ca ti-l monteaza ei, deci poti fi sigur ca va fi montat de profesionisti...bine,mai este si drumul pana acolo, plus cat mai stai pe acolo...se aduna banii dati..

Eu zic ca putem sa avem incredere si in cei de la service-ul Opel... au experienta, nu se poate sa monteze prost nuste praguri sau spoilere. Oricum 1600+ euro e mult, mai ales ca spatele nu e cine stie ce si eu n-as renunta la grila originala de nici un fel. Esapamentul nu trebuie neaparat schimbat, ii strica putin simetria (vezi Astra OPC are esapamentul pe mijoc, iar packul OPC nu vine cu esapament). Eu mi-am comandat extensii de spoilere si praguri de la dealearul Opel (adica pachetul OPC exterior) si m-a costa cam 1200 euro (incl. vopsit) plus montajul. Este un tuning discret care face masina nu neaparat mai sportiva, poate chiar si mai eleganta.

M-am decis, Luni ma voi prezenta la dealer pentru a comanda volanul OPC, va tin la curent cat costa aftersale...

@bdb..abia astept sa iti vedem masinuta cu OPC Line.. :)

Volan OPC comandat aftersale = 585 euro, TVA inclus...exista 2 variante, cusut cu ata albastra sau argintie...eu am renuntat la asemenea scor.