• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
luckycretzu

Astra F vs Supernova

114 posts in this topic

:ceuameni2qv:

Cred ca acum o saptamana am intrat pe forum la dacia, unde ce credeti ca comparau? O Astra F cu o Supernova.

Acum sunt curios si de parerile voastre

Caci eu nu am cuvinte.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Daca este sa vorbim de motorizari, desi o Super Nova bine reglata poate trage destul de binisor insa sincer sa fiu, nu cred ca poate sa faca fata motoarelor C16NZ (55KW/75HP) ca sa nu mai povestesc de C16SE/1.6Si (74KW/100HP) sau X16XEL/1.6 16V (74KW/101HP) ca deja vorbim vorbe !

Daca este sa vorbim de confort, tinuta de drum sau aspect mai bine ne vedem de treaba :D Deci sa fim seriosi, in Astra nu stai cum umbrela cand ploua si nici nu scoti apa cu cana din portbagaj :lol2dm:

Da sa va dau niste pareri de acolo ... cred ca asta e topicul deci cica ...

Presupun ca 3000-4000 de euro...in legatura cu Opelul, cum naiba sa dai atat pe o masina de 14 ani, masina care costa in realitate in vest 2-3-4 sute de euro. Gandeste-te la asta...

O fi bun Opelul, dar eu nu as da 3000 de euro pe o masina de 300 doar ca e inmatriculata in Romania.

Zice unu argon, care cica e si moderator acolo :D Obiectiv nu am ce zice ... poate imi arata si mie unde a vazut el niste Astre in stare buna si intretinute la banii aia ca imi iau si eu vreo 3 ! Pe auto.de cele care sunt la banii la care povesteste el sunt fie lovite fie radiate. In fine el e clar de parere ca mai bine mizeria aia de Super Nova :lol2dm:

Altu ..

Io as lua SN fara nici un regret. 13-14 ani e muuuuuuuuuuuuuuuult prea mult!
Da-o incolo de Astra, au fost masini reusite la vremea lor, dar acum nu merita luata decat pt muzeu eventual...

Bai astia cu H-urile ... va rog cu ele la muzeu si de maine Logan, e clar ? =))

dacia ca are injectie multipunct si la opel se strica ff des modulul de aprindere.

Zise ala care a avut Dacia 1300 a lu'bunicasu toata viata lui =)) Si tot el zice ...

dacia.sa vezi cand vei ramane cu ea in pana din diverse motive si crede-ma cu opel astra am ramas de mai multe ori in pana decat cu dacia

Si facem pariu ca nici in poze nu stie cum arata ?

Si ca sa incheiem citatele ... le zice unu direct ...

Opel face masini, pe cand Dacia face niste adaptari de masini, motor de din-aia, cutie de din-ailalta, geamuri de una si bucsi din alta.

Bravo frate :hi: In sfarsit un om care cica mai si stie ce vorbeste si nu conduce dacia lu'taica'su.

Cititi si radeti de aici, mie mi-a ajuns.

Hi hi ce ma distreaza topicul asta. Am un coleg ce si-a luat exact super nova in timp ce eu Astra. El nu o mai are demult :pardon:

Cand o ducea la spalat scotea apa din masina :yahoo: . O data ne-a lasat in mijlocul campului....a schimbat 50% din tabla masinii ca era puscata de rugina (si rezervoru era ruginit)....etc. Asta de la o masina din 2001 :clapping5jp:

Ce sa mai vorbim de o comparatie a confortului dintre masini....cand stateam in a lui simteam ca la prima frana mai puternica ma catapultez prin geam

"Presupun ca 3000-4000 de euro...in legatura cu Opelul, cum naiba sa dai atat pe o masina de 14 ani, masina care costa in realitate in vest 2-3-4 sute de euro. Gandeste-te la asta...

O fi bun Opelul, dar eu nu as da 3000 de euro pe o masina de 300 doar ca e inmatriculata in Romania."

Eu sunt curios cat valoreaza super nova lui din 2001 in Germania :lol2dm:

Edited by ToNyTm

Nici la pret de tabla nu este luata ptr ca la cata rugina are in ea ies aia in pierdere =))

raule :((

eu unu sunt fan Dacia :beach:

Si eu sunt mare fan ... mai ales dupa ce ca am si avut doua Dacia Cu una dintre ele imi era frica sa trec prin balti ptr ca imi intra apa pe la podul pedalier ... gaura nu am gasit-o, insa ca pe unde intra ... a ramas un mister ... Aici se mai adauga vesnicele probleme cu luminile ... ceva oricum nu mergea orice faceai. Va mai povestesc despre piedica de plastic de la marsarier pe care o schimbam odata la cateva luni si cum tineam cu mana de maneta de cate ori incercam sa merg cu spatele ?!

A doua Dacia Nova a fost si mai si ... am tinut-o fix o saptamana ... sau mai exact tot atat cat a tinut si motorul. Dupa o saptamana, in timp ce veneam inspre casa mandru de Nova mea ... marea minune a inginerilor de la Pitesti m-am trezit la un momen dat ca imi iasa niste fum alb de sub capota in mers ... Masina s-a oprit brusc cu un scancet. M-am dat jos ... am deschis capota ... nu se mai intelegea nimic din ce era acolo, iar sub ea curgeau tot felul de fluide. Crapase blocul motor ... asa am si vandut-o ...

Amintirle mele cu Dacia se opresc aici ... si in ziua cand am dat Nova, am jurat ca eu nu o sa mai dau banii pe o masina care porta marca Dacia cate zile oi avea si ... m-am tinut de cuvant.

Si acum de aici totusi mai rasare o intrebare ... ce motive au fanii acestei marci ca sa ii fie fani ?!

Si acum de aici totusi mai rasare o intrebare ... ce motive au fanii acestei marci ca sa ii fie fani ?!

eu am condus 4 generatii - dacia 1300, dacia Nova , dacia Solenza, dacia logan si am fost multumit de ele, nu au fost probleme.

Important este ca in sfarsit acum conduci si tu o masina :D

Important este ca in sfarsit acum conduci si tu o masina :D

:clapping5jp:, oricum ma dau si cu Dacia 70 % din timp

Edited by liberlamare

eu am trecut de la supernova (de care am fost destul de multumit) la astra G. nu am cuvinte sa exprim diferenta.

Pe vremea cand era Dizi intreaga, m-am dat si eu cu cateva Logane si Supernove... da mereu ma uitam la ele in retrovizoare. :clapping5jp:

Hai sa fim seriosi ce comparatii sunt astea :o e ca si cum am compara capitalismul chinezesc cu cel american, ca doar tot capitalism este =))

Le-am prezentat o Astra, si apoi le-am dat si o replica. Astept cu nerabdare reactiile :D

Si eu sunt mare fan ... mai ales dupa ce ca am si avut doua Dacia Cu una dintre ele imi era frica sa trec prin balti ptr ca imi intra apa pe la podul pedalier ... gaura nu am gasit-o, insa ca pe unde intra ... a ramas un mister ...

Daca-mi permiti sa comentez :friends: ... marea diferenta intre Astra si Dacia e ca la Dacie, mi se scurgea apa din masina (stiam gaura.. pardon gaurile), pe cand la Astra... dupa zapada asta, m-am tot chinuit sa scot apa de subt presuri... cu servetele :pardon: .

Daca-mi permiti sa comentez :friends: ... marea diferenta intre Astra si Dacia e ca la Dacie, mi se scurgea apa din masina (stiam gaura.. pardon gaurile), pe cand la Astra... dupa zapada asta, m-am tot chinuit sa scot apa de subt presuri... cu servetele :pardon: .

nu ai folosit burete , trebuia burete nu servetele :beerchug:

oricine ce ar spune Dacia e ceva bun - nu zic masina ca sare inchizitor pe mine :punish:

Sunt probabil off-topic... dar cu buretele nu puteam sa scot umezeala din mocheta.. asa ca schimbam servetele aproape zilnic.., adica la 2-3 zile.