• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
marius_vmm

Remapare Motor 1.6 Twinport 103 Sau 105 Cp

30 posts in this topic

Vreu sa stiu, adica sa ma informez mai bine, m-ar bate gandul la un cip mai bine spus o resoftare (detin 1.6 twinport) si de pe la mecanici tot imi spun ca daca fac asa ceva va trebui sa ii scot catalizatorul deoarece se va infunda in timp din cauza noului soft..........aiurea zic eu .........si de asta pun intrebarea: Cine si-a resoftat-o si cati km are de atunci si cum trage si cat consuma :D:) Va multumesc

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Din ce am discutat cu cei care se ocupa de asa ceva, se obtine o crestere de putere de 10-15 Cp si o crestere a consumului cu 3l/100km.

Si eu tot asa stiam despre cresterea puterii, la fel si despre cuplul motor (creste cu 10-15%). Dar daca intr`adevar consumul se mareste cu 3l/100km, nu merita in niciun caz investitia. Mai bine un H de 1.8 cu 140 CP ca e oricum mai economic.

Nu vad cum poate creste consumul cu 3 l/100 km. Este mult prea mult. Consumul la motoarele pe benzina aspirate nu poate creste cu mai mult de 1l/100 km. De regula, insa nu se modifica sesizabil.

Am intalnit mai multi posesori de Z16XEP si nici unul nu s-a plans de consum dupa remapare.

Hopa, parca nu se putea face 1.6 twinportul ?!

De cand se poate, cat costa si unde ? (asta daca nu cumva gasesc eu inainte cu un search sau ceva)

Faza este ca la motorase aspirate si atat, benzinare, castig mare nu are cum sa iasa, dar nici consum mare. Cred ca la un consum de 3l in plus s-a cam exagerat ori cu estimarea consumului, ori cu remaparea...

Ah, o alta chestie, daca mergi cu viteze foarte mari, 5 10 caluti acolo nu te ajuta foarte mult. In schimb, daca mergi mult turat, in tromba, dar nu la top speed, ti-ar prinde bine ceva mai mult cuplu. Eu unul pentru asta as opta, nu pentru viteza maxima.

Se poate. E anunt la Publicitate/Servicii.

Vad doar 1.6i; ala nu este alt motor decat 1.6 16v twinport ercotec-ul ?

Cand am fost eu la opel erau 2 motoare, asta al meu, twinportul si 1.6i care era mai nervos un pic daca ii aduc eu bine aminte.

Se poate face si 1.6 twinport (Z16XEP). Eu la twinport m-am referit.

Salut Mihai!

Spune-mi te rog care sunt totusi riscurile unei resoftari! Inteleg ca va trebui folosita numai benzina de calitate. De ce? Ce se poate intampla?

Multumesc!

Cica apar detonatii. Si tre sa pui numai de 100 (40000 litru :) ) si e cam scum 250 de euro sa o faci nu?!

Trebuie folosita benzina de 98 deoarece softul este optimizat pt benzina cu CO 98 si pentru a obtine efect maxim de pe urma resoftarii.

Multumesc de raspunsuri! Asta am inteles!

Totusi, alte efecte secundare exista?

Efecte secundare nu s-au intalnit pana acum la masinile pe care s-a aplicat. Avem la activ 5-6 masini in Bucuresti si nu sunt plangeri (probleme) pana acum. De asemenea, nu am auzit de plangeri (nemultumiri) in Germania. Iar in Grecia au fost remapate peste o suta de masini deja, fara probleme.

Se castiga 16CP doar cu remapare sau 20CP daca se inlocuieste si catalizatorul cu unul sport.

Merci frumos! Inseamna ca o sa fac un drum pana la voi in curand!

:up:

i-a zii patroane cat costa si cu cat ar consuma mai mult am un consum mediu de 7. Si dak ii pui de 95 ce se intampla chiar ar aparea detonatii?! mersi.

p.s in iasi sau mai aproape de iasi unde pot sa apelez

Edited by marius_vmm