• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
adi76

Coduri Ecn Astra H

138 posts in this topic

Am facut si eu un test cu pedala de frana si acceleratia si mi-a aparut codul ECN 2264. Am un opel astra H de 1.3 CDTI. Ma poate ajuta cineva? Va multumesc anticipat.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

am si eu neclaritati daca ma poate ajuta cineva ma 3 coduri car imi apar

ecn 04005A

ecn 038008

ecn 213972

iar de cateva zile ramane aprins si nu se mai stinge indiferent de viteza Lampa de control Z pentru emisiile de gaze

Cauta umpic pe pagina anterioara, am pus un link mare cat toate zilele, cu o lista cu coduri.

am gasit explicatiile in schimb vreau sa stiu daca este grav sau nu

P0380 Glow plugs short-circuit/interruption

P0400 EGR valve errors\

P0380 Glow Plug/Heater Circuit "A" Malfunction

P0400 Exhaust Gas Recirculation Flow Malfunction

P2139 Throttle/Pedal Position Sensor/Switch “D” /"F" Voltage Correlation\

U2139 CAN bus nici o comunicare cu CIM (volan modulul) C-003

si daca poate cineva sa spuna cu le remediat aceste erori

Buna seara, am si eu cateva coduri de eroare aparute azi, poate cineva va rog sa imi spuna ce reprezinta mai pe intelesul unui necunoscator si cum se poate remedia? multumesc anticipat.

007071 - senzor temperatura exterioara

210870 - clapeta acceleratie ? sau invalid data from abs/esp (precizez ca becul esp cred ca e, ramane aprins tot timpul)

05007E - nu stiu ce este

05007F - vehicle speed sensor malfunction ?

009056 - nu gasesc nicaieri

Buna seara, am si eu cateva coduri de eroare aparute azi, poate cineva va rog sa imi spuna ce reprezinta mai pe intelesul unui necunoscator si cum se poate remedia? multumesc anticipat.

210870 - clapeta acceleratie ? sau invalid data from abs/esp (precizez ca becul esp cred ca e, ramane aprins tot timpul)

05007E - nu stiu ce este

Sal. cam ciudat sa nuti interpreteze erorile.. Sunt rezultatul unui test agrafa sau diagnoza opel ? si cu ce soft? ca poate arunc eu un ochi in ale mele sa vad ce ami da la eroarile alea. 2

test agrafa, ti-am dat PM, astept raspuns

05007E - nu stiu ce este

=========================================================================

ATENTIE LA PUNCTE 1,2,3,4

210870 - clapeta acceleratie ? (cod interpretat gresit)

1. cod real: P2108 = Throttle actuator control (TAC) control module - performance problem: Cauze:(TAC)

007071 - senzor temperatura exterioara (Cod interpretat gresit)

2. Cod real: P0070 = Outside temperature sensor - circuit malfunction

05007F - vehicle speed sensor malfunction ? (Cod interpretat gresit)

3. Cod real: P0500 - Vehicle speed sensor - (VSS) / circuit malfuncton

009056 - nu gasesc nicaieri (Cod interpretat gresit)

4. Cod real: P0090 - Fuel pressure regulator 1 -open circuit

=================================================================================

TRADUCERE:

TOATE CODURILE SE INTERPRETEAZA CU (P) + ACELE FLASHURI PE CARE LE VEZI (REZULTA P + 4 CIFRE) APOI LE CAUTI IN BAZA DE DATE AUTODATA ELE SUNT EUROCOD EOBD (VOR FI ACELEASI CODURI PT ORICE SOFT DE DIAGNOZA/MECANICA

1. CLAPETA AER ASPIRAT (INCEARCA SA DAI CU SPRAY SAU VERIFICA FIRELE DE LA SENZOR)

2. SENZORUL TEMP EXTERIOARA (PROBABIL FIR INTRERUPT )

3 sENZORUL DE VITEZA AL MASINI (POTI VERIFICA SENZORUL DIN ZONA PLANETARELOR "ABS" SAU DACA EXISTA LA VOLANTA / CUTIE )

4. REGULATORUL DE PRESIUNE DE PE RAMPA DE COMBUSTIBIL / SAU AL POMPEI DE INJECTIE

NOTA: OPEN CIRCUIT = FIR INTRERUPT / CONTACT IMPERFECT

MALFUNCTION = DEFECTIUNE / PIESA DEFECTA / CONTACT IMPERFECT

AM ATASAT SI POZE SA LE GASESTI USOR IN ZONA MOTOR.

RESPECT:) 0765945295

DACA ARE CINEVA NEV DE MINE MA GASITI IN ZONA = ANTONNIO_STEF MESS. SAU 0765945295 / 0723727292

post-17280-089768800 1298595585_thumb.jpg

post-17280-076648800 1298595603_thumb.jpg

post-17280-094876200 1298595615_thumb.jpg

Edited by antonnio_stef

multumesc foarte mult

Salutare. Vin cu o mica precizare vis-a-vis de senzorul de temperetura exterioara: acesta se afla in partea inferioara a barei din fata, in grila de plastic neagra dintre proiectoare (nu in zona proiectorului). Asta o zic cu siguranta pentru ca la un moment dat nu stiam ce imi atirna pe dedesupt, era acest senzor care a iesit de la o spalare cu presiune prea mare.

buna

imi apar si mie trei erori la un opel astra h 1.4

ecn 148302, 148204, 148304

va rog daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine

multumesc

am uitat sa specific ca mi se aprinde masina cu cheie din bord

Erorile sunt legate de nefunctionare electroventilatorul de racire.

Am avut aceleasi erori din cauza unei sigurante arse. (vezi cu vreo doua pagini in urma)

Edited by alexx1402

Salut,

Am si eu o intrebare daca nu te superi.

Am o Astra 1.7 CDTI , 2004 cod motor Z17DTH .

Mi-au aparut doua erori la testul agrafa : ecn 050074 si ecn 065070 . Masina se manifesta in felul urmator: dupa ce rulez cativa metri se activeaza automat senzorul de avarie precum si cel de inchidere a usilor spate . In rest masina se comporta super ok .

Imi poti spune care ar putea fi cauza ? Multumesc

Mail : mad_max_2011@yahoo.com

motor Z19DT. vin si eu cu o problema.. la testul "agrafa" imi apare ECN 04005A (am gasit ceva legat de EGR, am s-o desfac si s-o curat..), si in afisajul ascuns al bc-ului am o chestie noua... :-?? nush ce inseamna(pic.). Help me please :D

post-14357-015256600 1307890003_thumb.jpg

Edited by cataa207

ma poate ajuta si pe mine careva cu eroarea ECN010008? Ce poate sa fie si din ce cauza? Va multumesc