• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
Adi344

Astra G 1.6 103cp vs. Logan Prestige 1.6 105cp

41 posts in this topic

Am vazut o comparatie intre Astra diesel si Logan benzinar si nu prea mi se parea a fi corecta.

Vreau sa stiu daca e cineva care a incercat sa compare cele doua masini din titlu la o liniuta, pentru ca daca este sa te iei dupa datele de catalog a celor doua, chiar daca intre ele este o diferenta de numai 2 CP, "bijuteria" de la Mioveni ar trebui sa zapaceasca G-ul cu cele 10,2 secunde pentru a atinge 100 km/h superioare celor 11,5 secunde necesare Astrei.

Cunosc si faptul ca Astra mai are un dezavantaj datorita masei sale de 1145 kg comparativ cu numai 1115 kg ale Loganului.

Singurul aspect imbucurator pe care l-am observat in favoarea Astrei ar fi cuplul maxim de 147 Nm disponibil de la 3600 rpm, comparativ cu cel de 148 Nm al Loganului disponibil abia de la 3750 rpm.

Tot la plusuri in favoarea Astrei ar fi si viteza de varf (chiar daca la o liniuta pe 402 m se ajunge cam pe la 130 km/h) sensibil mai mare, 188 km/h fata de 183 km/h, ... sa fie din cauza cuplului?

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Da si Astra e stiuta de masina si Loganul de Lighean sau Frigider! Ori iti iei masina ori ...

Depinde cine conduce.. nu stiu ce sa zic, eu as merge pe astra.

am avut inainte de astra un logan, si zpot sa zic ca la cei 450 m castiga loganul, chiar si vs astra 1,6 101 cp :( ma refer la loganul de 1,6 16v 105

Da si Astra e stiuta de masina si Loganul de Lighean sau Frigider! Ori iti iei masina ori ...

Ori ce?

Ori ce?

Megane. Care e un lighean mai mare! =)):pope:

Edited by Wanchope

Megane. Care e un lighean mai mare! =)):pope:

Simpaticilor . :friends: ... Esti mai linistit acum ca ai exprimat ce simti, nu?

Edited by dansora

mai fratilor dar ce comparatii gasiti si voi

cum sa compari Opel Astra cu Logan ?

ha ha ha

aaa..sa compari motoarele...asa poate

fie..

cum zicea colegul nostru datele de pe hartie ( nu le-am varificat dar am incredere :P) arata ca 1.6 105 cp de pe logan ar fi mai rapid decat 1.6 103 de pe Astra...asta daca intr-o "forja" ar conta numai motorul nu si masina ca un "tot"

cu toate astea, eu ma indoiesc ca in realitate se intampla asa si fac pe Gica Contra.. pana nu vad nu cred..

oricum, Opel a pus pe Astra inca de anul trecut 1.6 16V 115 cp, asa ca uite cu mari emotii, pe ultima sute de metri, Astra are un avantaj

:))

Din punctul meu de vedere nu cred ca se poate compara astra cu logan. Stiu ca imi vor sari acum in cap toti detinatorii de logan ca astra classic are tehnologie invechita si bla bla bla, dar totusi a fost si este o masina care face istorie. De la felul cum arata, fiabilitate si performante care IN NICI UN CAZ NU SE COMPARA cu un logan, iar chestia cu motorul e relativa. Din punctul meu de vedere astra 1.6 e net superioara ca motor si ca tot ce vreti voi loganului.

Zic asta ca posesor de astra classic fab 2008 si fost conducator de logan.

Finisarea interioara si materialele folosite pentru Astra sunt muuuult mai de calitate decat la Logan.

Am masina de serviciu Logan 1.5 DCI, 70 CP , iar cand ma dau jos din ea ma urc in masina mea Astra 1.7 CDTI. Le conduc zilnic pe amandoua - cred ca pot sa imi dau cu parerea. Fara suparare pentru posesorii de Logan. Aceste doua masini pur si simplu nu se pot compara. Nu din cauza motoarelolor , in acest caz unul mai mare iar altul putin mai econom. Este vorba de senzatia pe care o ai in masina - senzatie la CARE NU S-A MAI REFERIT NIMENI PANA ACUM. Cand conduci un Logan parca conduci o Dacie ceva mai cizelata. Dar cand ma urc in Opel abia atunci simt o masina adevarata. Nu e Opel cea mai buna masina - are destule hibe, dar atunci cand o conduc ma simt bine. Aceasta senzatie nu am avuto niciodata la un Logan. Pentru asta am dat banii - ca sa conduc o masina adevarata si ca sa ma simt bine si in siguranta. Daca nu ai bani e bun si Loganul, dar senzatia la condus e comlpet alta. Cei care ati incercat ambele masini pot sa aiba pareri. Dar ca posesor al uneia sau al alteia mai putin.

Fara suparare - aceasta este parerea mea si nu vreau sa o impun . Am scris doar ceea ce am simtit.

Salut tuturor.

Posesor de astra G 1.6 2002, sunt multumit de masina, in primul rand si din punct de vedere a raportului pret/calitate.

Comparatia dintre Astra Classic II sau Astra G, fie de orice tip, cu Logan, este o comparatie neadecvata pentru ca Loganul oentru mine, nu este o marca de masina.

Loganul, stie toata lumea ca are motor de Renalut Clio si multe dintre componentele masinii sunt originale Renault, comparativ cu Opel Astra care doar partile electronice, ECU, AC, TID, MID, etc, CD, sunt facute de Bosch respectiv Siemens/VDO, care produc si pentru BMW, AUDI, VW.

Daca vreti o comparatie la toate aspectele, atunci se poate incepe cu inceputul.

Forma masinii, tablaria, vopseaua, plăsticăraiele, scaunele, tapieria, toate sunt de calitate execrabila.

1. Forma masinii, standard fara tuning : Lipsa totala de aerodinamica, prea inalata, spatele prea mare, care toate duc la instabilitate in curbe si la denivelari.

2. Tablaria: Foarte subtire, netratata adecvat, pocneste vopseaua pe ea daca e lovita sau indoita putin.

3. Plasticăraiele din interior : Sunt nefinisate, au grade si te taie la degete, in caz de accident iti spargi capul in ele sau ele se sparg in capul tau, vopseaua de pe consola audio se decojeste cu unghia, chiar si cercurile de la ventilatie, cele vopsite cu argintiu.

4. Scaunele : Şubrede, foarte urate, subtirele, prinse slabuţ, foarte necomfortabile si inalte. Pozitia in scaun este ne ergonomica. Cam dupa aspectul scaunelor se poate observa toata calitatea masinii.

5. Tapiteria : Simplista, fara nici un finisaj de calitate, facute la graba, ce se poate remarca la masinile foarte ieftine.

Eu as cumpara Logan numai pentru taxi, firma, in nici un caz nu de placere. Logan nu poate oferi placere, de nici un fel.

Dupa un drum cu Astra, imi pare rau tot timpul cand ma dau jos din el si nu numai mie, si sotiei mele.

Scaunele sunt comfortable, masina silentioasa, a mea e automatica, deci comfortul este mai mare.

La toate cele de mai sus, Opel Astra este nu doar superioara, este incomparabila. De motor nu vorbesc, pentru ca e Renault Clio.

Cineva spunea " Masinile germane nu se poat compara cu altele decat intre ele" si eu ii dau dreptate.

In concluzie, Logan, este o versiune mai nereusita si mai nefinisata a Renault Clio si comparatii se pot face numai intre Logan vs Sandero sau invers, in rest..............

Respect pentru Dacia, dar ce e adevarat e adevarat si nu suporta comparatie.

Edited by aquagen

Daca ar citi cineva care nu a condus Astra ar crede ca cine stie ce nava spatiala este.

Daca as avea si eu Astra H ca si tine, as fi si mai si.

Nu vom trai noi, sigur nici copii copiilor nostrii, vremurile in care vor circula nave spatiale prin oras.

Vorbeam doar de o masina care nu se compara la nici un nivel cu nici un tip de Logan si daca nu e asa, sa studieze mai cu atentie detaliile.

Edited by aquagen

aquagen are dreptate dar a mai uitat niste detalii: calea de rulare - bucsi, pivoti, amortizoare, etc.

una peste alta daca vrei sa faci o liniuta e una; daca vrei sa cumperi si atunci trebuie sa alegi , este alta - cati bani bagi in reparatii intr-un logan in 5 ani si cati intr-un opel ?

la liniutze nu te mai uiti la plastice si scaune; dai in ea si gata - probabil ca la liniutze prestige-ul iese prima....ei si ?