• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
mihaiC

Statii Radio CB si/sau Prm

46 posts in this topic

De ceva vreme am observat niste antene lungi, imense (1.5-2m) pe camioane apoi pe microbusuri acum sunt si pe masini mici.. de ce?

-oamenii sau dotat cu statii CB (banda 27MHz Banda Cetateanului) care sunt legale in toata lumea inclusiv in Ro

-se poate emite cu max. 4W (ilegal peste) si bat pana la 5-15km in oras , 10-20km sau mai mult in afara , depinde mult de ecranaje (blocuri, cladiri, dealuri etc) mai conteaza reglajul si pozitia antenei (se face cu un aparat nu dupa ureche!)

-sunt: fixe, mobile, portabile pt. utilizare in masina raman ultimile doua (mobile se fixeaza in masina deobicei, seamana cu cele din taxiuri, portabile poti sa le tii in mana daca vrei, au 250g)

-au preturi de la 250 ron un echipament f.bun sare de 1000 (aici includem si antena de la 150ron) un echipament bun e cam 500-700ron care se regaseste pe cele mai multe TIR-uri

-antnele pot fi prinse: gaurind tabla masini, cu suport pe margini rasfrante sau au talpa magnetica.

La ce sunt bune?

Mai toti participantii in trafic ce sunt dotati cu statii comunica intre ei sa afle conditiile de mers, blocaje, accidente, inundatii, se cer lamuriri asupra unui traseu daca nu-l cunosti, radare, filtre ,ARR etc de multe ori e deajuns sa asculti si sa afli cam tot ce este pe drum in urmatorii 10-30km de pe ruta ta in tara sau in strainatate (in majoritatea Detectorul Radar e ilegal).

Edited by mihaiC

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Cel mai bun lucru care poti sa il pui in masina, este exceptional de bun. Dai un ban da` stii ca ocolesti multe.

.........inca din epoca de piatra in vest functioneaza ceea ce se cheama RDS ( RADIO DATA SYSTEM )care exact asta face; intra pe frecventele radio ( cam pe toate !) si da informatii despre trafic.

acum o luna ; in vacanta in croatia am avut un soc cand brusc ne-a salutat cineva din boxe in limba sarba/croata la un volum mult mai mare decat ascultam noi.

sistemul cu statii si cu antene e bun pentru soferii profesionisti care calaresc zilnic masinile - tir, autocar, taxi, etctetctetc - dar pe mine nu prea ma tenteaza sa-mi gauresc masina......plus ca mai e ceva.....depinde mult de factorul uman, de cat de bine stie soferul din fata sa se exprime.....

Da dar "RDS-ul" nu-ti spune unde e Politia la panda si nici nu poti cere ajutor unde nu ai telefon (un exemplu ar fi salvamontul).

In Ungaria, Polonia au fost accidente in fata mea si am stat cate 2-5h si nu am auzit nimic pe "RDS" sau sunt si astia in epoca de piatra? si acolo se folosesc statii :friends:

Si nu trebuie sa-ti gauresti masina, am explicat mai sus.

Sunt destui pe forum care fac peste 20 000Km/ an ( eu fac peste 50 000 , am detector radar >800ron, GPS >1200ron) acum am mai cumparat si statia portabila si o antena mica talpa magnetica (nu una de 1,6m) impreuna 550ron, culmea in ultimii 6ani nu am luat amenda pt. viteza.

Pe langa cele de mai sus mai am o Statie +Scaner radio 0,1-1300 MHz (cunoscatorii stiu de ce :-' ) si o pereche de statii PRM cu care am salvat prietenii de cateva amenzi prin Bulgaria ( 14 radare in 500km) si 16 radare! in 350km in Romania! asta asa ca am fost la mare in Grecia.. (ei nu aveau echipamentul meu ) si am facut 1100km in 13h (inclusiv opririle), ce zici?

Stiu foarte bine sa se exprime dar mai sunt care injura (inseamna ca a intrat intr-o groapa), vorbesc urat dar sunt pusi la respect imediat, deoarece canalul 22 CB (27,225MHz) e "RDS-ul" participantilor la trafic , pt. alte discutii mai sunt alte 39 de canale.

PS: pai avem si in Ro. RDS dar afiseaza cine canta si ce canta.., pe unele detectoare radar e SWS (safety warning system)

Edited by mihaiC

Pe langa cele de mai sus mai am o Statie +Scaner radio 0,1-1300 MHz (cunoscatorii stiu de ce :-' ) si o pereche de statii PRM cu care am salvat prietenii de cateva amenzi prin Bulgaria ( 14 radare in 500km) si 16 radare! in 350km in Romania! asta asa ca am fost la mare in Grecia.. (ei nu aveau echipamentul meu ) si am facut 1100km in 13h (inclusiv opririle), ce zici?

Stiu foarte bine sa se exprime dar mai sunt care injura (inseamna ca a intrat intr-o groapa), vorbesc urat dar sunt pusi la respect imediat, deoarece canalul 22 CB (27,225MHz) e "RDS-ul" participantilor la trafic , pt. alte discutii mai sunt alte 39 de canale.

PS: pai avem si in Ro. RDS dar afiseaza cine canta si ce canta.., pe unele detectoare radar e SWS (safety warning system)

zici de 14 radare in 500 de km dar mai acum 3 ani la noi intre constanta si mangalia ( 60 KM) au fost 13 radare ;) deci se poate ( dar ma rog a fost o noapte speciala )

Cine constesta eficienta unei statii pe masina inseamna ca nu a incercat una vrodata :-??

Este o investitie foarte buna si nici chiar foarte scumba, iar cu antena sunt cele cu talpa magnetica - very easy.

Bine: nu numarul conteaza ci faptul ca stau la panda! (intorc radarul ca sa nu-l simta detectorul, sau stau numai cu camera video sa te prinda la depasiri, treceri de pietoni etc. si mai au si masinile "camuflate"

Frumusetea e ca pe canalul 9 de "urgenta" stau mai multi cu urechile ciulite in caz de necesitate. Sunt statii ce monitorizeaza 2 canale simultan!

Edited by mihaiC

Dupa o excursie prin juma' de Europa am observat folosirea intensa a statiilor CB, PRM ( interzisa detinerea si folosirea detectoarelor radar!), de ex in PL. cam 25% din turisme aveau statii CB, dar au facut multi un compromis montand antene mici, sa dea bine.. se stie ca o antena in banda de 27MHz are minim 1,5m la spic! cu aceasta idee, intors acasa, am mai cumparat o statie mobila (frecventele din PL. sunt un pic diferite de EU)!! (mai am una portabila cu o antena mica , si 3 PRM!)

Salut!

Ce ziceai de canalul 9, de urgenta ca nu am inteles?

Am si eu pe masina statie, pe un microbuz cu care bat tara in lung si-n lat, este foarte buna, in sensul ca te scapa de multe belele + ca te mai si distrezi cu colegii din trafic, pe mine personal m-a ajutat foarte mult. Si eu am ajutat pe multi colegi, mai ales cand vin prin Sibiu, multi intreaba de diferite firme, strazi etc. sti cum e. Inca ceva, de exemplu daca merg in Ungaria sau Germania, nu am voie sa folosesc CH 22?.....Intreb deoarece am gasit pe un site ceva de genul CH pt. Germ. 40, adica nu ai voie sa folosesti alt canal, mi-se pare "stupid", ce sa fac sa ma intercalez cu polonezii, nemtii, etc? :pardon:

Ch 9 sau 19 CB sunt rezervate pt. urgente in toata lumea .

Ch 22 e folosit cu predilectie de romani (norma Eu in "FM", 27,225 MHz) pe "toate strazile din Eu".

Polonezii folosesc norma "Pl" in "AM", asta daca stii polona.

In D, Hu etc. poti folosi statia (se pare ca nemtii folosesc ch.40).. nu sunt restrictii la statiile CB decat la puterea de emisie (sa fie max. 4W!) dar romanii folosesc peste tot ch.22!

Vad ca e cam vechiut topicul...m-a interesat si pe mine problema dar ceea ce m-a descurajat a fost exact antena aceea de un metru jumatate. Cam care ar fi cea mai mica antena care sa asigure o receptionare cat de cat decenta frecventelor CB? Ce modalitati de montare "ascunsa" a antenei exista? Mi-ar putea da cineva sfaturi in privinta achizitionarii unei solutii CB "de incepator", fara prea mari pretentii si nu la niste bani exagerati? (eventual PM)

Multumesc

Salut! Din cate-mi dau seama tu vrei o antena mai discreta, se poate si asa, gasesti si antene mai mici, cam la 60cm, dar trebuie sa sti ca antena cu cat este mai mare, are o eficienta mai buna, raza de acoperire este mai mare, la o antena mica, nu stiu daca reusesti sa acoperi o suprafata mai mare de 7km (cu indulgenta) parerea mea, aici vb. de statiile CB legale de 4W, daca-ti iei amplificator (ceea ce este ilegal, fara autorizatie radioamator) o faci pe raspunderea ta, asta daca si numai daca te "prinde" cineva. Eu am un echipament destul de ieftin (500 lei, am iesit cu el), statie Maxon 4W-350 lei, antena-90 lei, montura (cablu antena 3m)- 60lei, acoperirea este undeva la 12-15 km, in functie de obstacole, mai mult sau mai putin. Sunt foarte multumit de tot, daca o montezi pe masina mica ar fi ideal un suport magnetic pt. antena, acesta te mai costa inca 100 lei. Bafta multa, daca mai ai nelamuriri si te pot ajuta, spune-mi!

am si eu Cb de un an. super tere. am evitat multe radare, accidente.

am gasit pe net un suport pentru antena care se prinde pe marginea portbagajului.(antena sirio turbo 5000 cam 650g, pe la 150-160 o da jos vantul de pe masina cu toate ca am talpa de 180mm).

statie de 4W cu antena de mai sus am cam 15 - 20 km max.

cat costa si de unde le-ai luat?ce modificari trebuie sa faci?iti trebuie autorizatie ceva?spune-mi si mie te rog ca eu unu nu ma pricep la asa ceva

Edited by CatalinP
Citat ultimul post

am si eu Cb de un an. super tere. am evitat multe radare, accidente.

am gasit pe net un suport pentru antena care se prinde pe marginea portbagajului.(antena sirio turbo 5000 cam 650g, pe la 150-160 o da jos vantul de pe masina cu toate ca am talpa de 180mm).

statie de 4W cu antena de mai sus am cam 15 - 20 km max.

Din cate stiu eu nu-ti garanteaza nimeni mai mult de 120-130 km/h, ca tine suportul magnetic, desi am auzit colegi care au mers si cu 200 km/h si nu le-au cazut antenele, acum nu stiu ce sa zic, oricum 160 km/h e ceva nu gluma.....nu te mira.

cat costa si de unde le-ai luat?ce modificari trebuie sa faci?iti trebuie autorizatie ceva?spune-mi si mie te rog ca eu unu nu ma pricep la asa ceva

Nu ai nevoie de nici un fel de autorizatie daca folosesti o statie de 4W emisie-receptie, desi multi au amplificatoare sau statii mult mai puternice, dar....cine sa te opreasca sa te verifice?.....In mod normal tot ce depaseste 4W ai nevoie de licenta de radio-amator. Nu trebuie nici un fel de modificare la masina (e pacat sa gauresti tabla sa pui antena, iti iei un suport magnetic sau daca esti "vitezoman" ti faci un suport de prindere ca pt. portbagaj. Succes!

Mersi luciano :friends: