• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
mishwall

Astra 2010

62 posts in this topic

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

chiar, are dreptate colegu chiar seamna cu hyndai, da` seamna si cu kia ceed:P

pai cee'd si i30 sunt pe aceeasi platforma

asta-i Astra I ?

sau e facelift la H? ca e cam mare diferenta

Nu cred ca e facelift la h, ca deja este unu :-??, cred ca este alt model cum a fost g-ul cu am fost h-ul....acu vba ta i :P:P

am mai vazut-o pe worldcarfans.com. Intr-adevar e astra i si nu un facelift si am mai vazut fotografii cu masina camuflata si asa e ca in imaginea de la tine (daca vezi pe sub "haine")... ca model chiar imi place... astept GTC-ul... iar interiorul e cu totul altfel decat in prezent... insignia in persoana! ca seamana cu i30 cu cee'd... nu ma intereseaza! nu se compara cu Hyundai si Kia! si daca tot vorbim de schimbari de design ce sa mai vorbim de golf6 la care abia la asta putem spune ca de doua generatii face doar facelift-uri pe care le vinde ca masini noi si e pacat (doar farurile putin schimbate - mai agresive si lampile stop modificate... in rest pana si interiorul e aproape la fel)

am fost curios si am intrat si eu sa vad Golf 6

nu m-a impresionat cu nimik

asteptam poate prea mult...

cred ca mai bine scoteau Golf 5 cu facelift

ma gandesc ca erau prea disperati si ingrijorati de proiectele concurentei ( la cum arata Astra 2009 e si cazul )si au pus-o repede de un model nou ( zic ei ) , asa sa nu fie descoperiti

nu stiu d c dar parca in ultimii ani din 2005 incepand adik de la H

cred ca a ramas doar brand-ul VW Golf

cred ca prinde avans mare Opel in clasa compacta, i-a cam luat fata asa usor usor VW-ul la capitolul asta

sau poate sunt eu un impatimit Astra :yahoo:

Frumuşel noul Astra, mi-se pare ca aduce uşor, uşor la faruri cu VW Passat, in rest e placut.

De pe un forum din Rusia: Opel Astra H 2009

post-691-1220903849_thumb.jpg

post-691-1220903860_thumb.jpg

A inceput sa semene cu asiaticele (sincer prefer forma actuala mai agresiva si mai frumoasa) , din fata duce cu o Corsa mai maricica :-'

Sper totusi ca nu e varianta finala randarea asta, partea frontala pare prea apropiata de modelul actual.

Si inca ceva, e vorba de modelul 2010 nu 2009 cum zice titlul.

o Corsa care a luat steroizi... :D

Au mai aparut ceva fotografii spion si un teaser, se pare ca or sa foloseasca aceeasi strategie ca si in cazul insignia, daca e asa nu mai dureaza mult pana o vedem dezbracata.

L.E.: Se muta la ASTRA PEOPLE > Astra pe Net > Stiri despre Astra in special ...

Interiorul arata clar mai bine, totusi mi-ar fi placut ca "spranceana" aia de deasupra cesurilor de bord sa fie ceva mai incadrata in linia bordului, nu atat de evidenta. Mai fluida!

La exterior e O.K., nu imi pasa ca seamana cu alte modele. Dar: botul cam lung si spoilerul cam jos, la fel se pare ca e garda la sol totala, deci probleme la borduri si pentru cei ce vor sa mai iasa de pe sosele; usa din spate micsorata mult, va fi ceva mai greu pentru cei ce isi burdusesc portbagajul, de asemenea vizibilitatea spate este mai mica in mod sigur; partea din spate a plafonului cam plonjata, mai putin loc pentru cap la pasagerii de talie mare (am observat chestia asta foarte clar la Renault Clio), dar poate au gasit o solutie sa coboare bancheta spate si sa mai castige ceva centimetri. Oare a avea cam putin loc pentru picioare in spate. Usile spate par mai mult o gluma, bunica va avea probleme sa intre si sa se extraga de acolo!Levierul franei de mana putin cam in spate, incomod la plecari din panta si dificil de montat o cotiera cu adevarat confortabila, se putea mai mult.

Parearea mea e ca, din aceste puncte de vedere, pare mai mult o masina destinata tineretului, un fel de Corsa cu steroizi, cum a zis doom. Poate ca varianta Caravan va fi mai serioasa, desi ma cam indoiesc.

Nu spun nimic despre motorizari, se pare ca va avea o gama de motoare bune, unele foarte ecologice (consum/emisii mici la o putere rezonabila).

Concluzia mea este ca Astra paraseste segmentul de masini destinate familistilor, se orienteaza mai mult spre tineret si fitosi, ce va aparea in locul ei?

Apropo, m-am uitat pe teaser (al3xz) si, culmea, pentru mine tot Astra G arata cel mai bine la exterior! Dar eu am 47 ani si sunt conservator, tineretul are sigur alta parere.