• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
uskt2005

Astra Clasic 2 103cp vs. Octavia 2 1,9 105cp

8 posts in this topic

Se "presupune" :pardon: urmatoarea "linuta" :

Astra clasic 2 1,6 103cp benzina Vs. Skoda Octavia II 1,9 105cp diesel

400m cine castiga?

Dati cu parerea, duminica seara aflati raspunsul > :)

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Astra

In primul rand pt ca e mai usoara.

Astra clar ...

Am incercat acum vre-o 2 luni acest duel. Ai grija cum schimbi vitezele si turatie mare frate ca doar e 400m.

Un mic sfat de turatii la care trebuiesc schimbate vitezele(inclusiv turatia de plecare de pe loc in momendul in care trebuie dat trumul la ambreaj) se poate sa-mi dati....am doar 2300 de km cu masina si inca nu am exploatat-o in asa hal incat sa stiu conditiile optime de schimbare a treptei la o chestie de acest gen.

Multumesc

Un mic sfat de turatii la care trebuiesc schimbate vitezele(inclusiv turatia de plecare de pe loc in momendul in care trebuie dat trumul la ambreaj) se poate sa-mi dati....am doar 2300 de km cu masina si inca nu am exploatat-o in asa hal incat sa stiu conditiile optime de schimbare a treptei la o chestie de acest gen.

Multumesc

Nu stiam ca ai numai 2300 de km cu masina. Chiar daca nu se poate numi rodaj faza in care se afla masina ta, motorul inca nu si-a dat drumul si nu cred ca ar fi bine sa il fortezi prea tare. Oricum daca nu il vei forta mai mult ca sigur ca vei pierde. Deci depinde de tine cum vei face. Sincer, cu o masina care inca nu are cel putin 5000 de km parcursi as refuza categoric un astfel de duel.

Oricum daca te hotarasti sa participi trebuie sa sti ca la plecarea de pe loc ar cam trebui sa ai pe undeva intre 2500-3000 rot/min dupa care orice ar fi sa nu schimbi mai jos de 3500 rot/min din 1 in 2 si din 2 in 3. La ultima schimbare din 3 in 4 (pentru ca nu vei avea nevoie de treapta a 5-a a cutiei de viteze pe 400m) poti merge linistit si peste 4000 rot/min.

Oricum, chiar daca ma repet, sfatul meu este sa nu te dai deocamdata pentru ca risti sa fi dezamagit la sfarsitul cursei. Eu aveam peste 10000 km la bord iar oponentul meu peste 15000 si nu a avut nici o sansa.

Ok

Atunci mai asteptam putin pana trecem de 5000 de km

Multumesc de info :beerchug:

Am asteptat pana ce am facut revizia de 15.000 de km si am zis sa incerc. Rezultate:

I-a data cu o Octavia I 1,9 de 101cp diesel, astra mea pleca de la prima treapta in fata si apoi castiga putin cate putin, dar pe la 130-140 octavia incepea sa se apropie, dar nu a reusit sa ma ajunga, distanta ramanand de aprox o lungime de masina. Distanta parcursa aprox 600 m.

A doua oara am incercat si cu o octavia II 1,9 de 105cp, si aici astra pleaca mult mai bine, din prima treapta ia o lungime de masina fata de octavia, iar pana la 140-150 octavia nu reuseste sa se apropie, doar de la 150 incolo incepe sa se apropie putin, dar pana la finalul "intrecerii" aprox 800 m nu reuseste sa ma ajunga, distanta ramanand de aprox 1-2 lungimi de masina.

Aceste "teste" au fost efectuate in deplina siguranta pe drumuri necirculate si nelocuite.

In concluzie: ASTRA RULEZ :beach:

Edited by uskt2005

Un test absolut irelevant!

Daca te uiti in specificatiile ambelor masini vezi ca amandoua fac peste 11 secunde pana la 100Km.

O liniuta cu aceste masini intre 2 soferi (nu piloti) poate avea orice rezultat.

Ma indoiesc ca stiti sa folositi la maxim ceea ce poate motorul si cutia - la oricare din masini.

Pana una alta te poti consola ca ai castigat o liniuta - cu o masina sub celelalte 2!