• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
alinutzu18

Touch-ul pentru deschidere portbagaj - Rezolvat

8 posts in this topic

Sal

de cand am luat masina am avut probleme cu deschiderea portbagajului. Touch-ul din maner mergea foarte greu trebuie sa apas foarte ferm, pana cand nu am mai reusit sa deschid decat odata pe zi din foarte mult incercari. Astfel m-am hotarat sa desfac jucaria sa vad ce si cum.

1. am demontat capacul de plastic ce compune manerul unde bagi mana ca sa cobori hayonul - are un surub in interiorul manerului (Stea 6) si un holsurub (cred) in partea cealalta a capacului de plastic. Holsurubul este din plastic si are o mica fanta in partea laterala a capului in care se baga surubelnita si se departeaza capul in doua. Atentie sa nu trageti de tot capul ca stricati piesa.

2. Cu acel capac jos am demontat capitonajul hayonului. Are 8 capse, se trage ferm dar cu atentie sa nu le rupem.

3. Pt a avea acces la acel touch trebuie data jos bara cromata pe care scrie astra si motorizarea. Este prinsa de Hayon cu 6 suruburi. Prin derurubarea piulitelor, suruburile raman pe bara cromata. Atentie la firul din partea dreapta. Deconectati intai acea mufa pentru a putea detasa bara cromata de masina.

4. Cu bara in mana, acel touch este prins de bara cu ajutorul a doua din cele 6 suruburi ce se scot tragand in lateral(m-am chinuit ceva sa imi dau seama) , restul de 4 raman pe bara. In partea dreapta trebuie detasata de bara si cealalta parte de mufa.

5. Touch-ul in sine este compus din carcasa de plastic, pe fundul careia se gaseste un mic contact electric. Contactul este acoperit cu o lamela metalica pe care de fapt apasam noi cu mana. Peste lamela metalica este o folie de cauciuc( ce se vede din exterior si se simte la mana) ce se inlatura usor.

6. Puteti face testul celorlalte componente conectand carcasa de plastic la mufa ramasa atarnata de hayon. Inchidem cu o surubelnita yala si apasam pe acel mic contact de pe fundul carcasei de plastic. daca se deschide si se aude motorasul actionand este ok.

7. Problema la mine era acea lamela metalica care era foarte corodata. Nu era rugina ci ceva alb. Plus ca se umflase si grosimea ei crescuse considerabil. Latura din interior a lamelei un dinte ce apasa pe acel contact. La mine nu se mai atingeau decat daca se apasa foarte tare si pe centru. Apa, praf, mal chiar erau adunate aici.

8. Am curatat lamela, am uns cele doua picioruse laterale cu care se prinde si carcasa de plastic, dar tot mergea greu, trebuie apasat foarte greu. Prin urmare am lipit pe acel dinte 2-3 milimetri de plastic pentru a micsora distanta dintre el si acel contact. Problem solved.

9. Am reasamblat totul si este ca nou. fara alte pagube sau zgarieturi aduse masinii. :clapping5jp:

Din pacate nu am avut inspiratia sa fac si poze. Daca sunt nelamuriri la vreunul din pasi va detaliez mai pe larg.

Bafta.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Sal,am si eu aceeasi problema: NU SE MAI DESCHIDE PORTBAGAJUL.

Vreau sa te intreb daca ai facut toti pasii astia cu portbagajul inchis,adica pe dinautru...ca la ine nu se mai deschide de loc..am controlat si sigurantele....

Apropo stii carei siguranta pt deschiderea portbagajului?

Astept un raspuns cat mai urgent,ca de 3 zile folosesc rabatarea banchetei pt a baga lucrurile in portbagaj.(sau poatem dai un id de mess,ar fi super)

Da,am facut toti pasii explicati de alinutz si sa rezolvat problema,era corodata lamela aia si nu mai facea contact.

Multumim si benzina maxima alinutz.

banuiesc ca nu e vorba de H caravan, ca la mine nu prea corespund indicatiile din primul post.

banuiesc ca nu e vorba de H caravan, ca la mine nu prea corespund indicatiile din primul post.

la caravan e altceva.eu am desfacut si am pus un buton genul celor de la telecomanda tv(se gaseste la magazinele cu piese electronice)am lipit 2 fire + si _ si gata

la caravan e altceva.eu am desfacut si am pus un buton genul celor de la telecomanda tv(se gaseste la magazinele cu piese electronice)am lipit 2 fire + si _ si gata

Poate ne zici si noua cum se face pt astra h caravan....

Gr3go

Buna,si eu am avut probleme cu toutch'ul dar l-am rezolvat cu un mic arc si vad ca merge.Al meu ramanea blocat nu mai puteam deschide portbagajul.As dori sa stiu ce imi lipseste,lamela de care vorbiti sau ceva,deoarece cred ca a umblat fostul proprietar la ea.Cei ce au desfacut si au idee as dori sa ma ajute.Multumesc.Am urcat niste poze cu toutch'ul desfacut.20150821_195450.jpg

20150821_195534.jpg
20150821_200040.jpg

Merci frumos alinutzu18! De mare ajutor!