• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
mphlorin

Asigurarea de raspundere civila auto - RCA.

90 posts in this topic

Uite ca a mai trecut un an, tre' sa facem iar gaura aia mare in buget si pentru asigurare :)

si-a facut cineva asigurare de la 1 decembrie ?

ce tari sunt incluse in cartea verde ?

cine e mai ieftin ? :D

se pare ca anu asta o anumita firma de asigurare ce avea super tarife pe 2008 (nu zic, dar stie toata lumea cine) vine acum cu tractare gratuita in limita a 30 km.. dar fara carte verde ? (tare sper ca ma insel)

m-am inselat, au si carte verde.. am vorbit cu o duduie si mi-a confirmat.. trist e ca nu stia nimic de tractarea gratuita, desi e foarte mediatizata oferta

Edited by mphlorin

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

eu tot la Allianz ca e obligatoriu acolo avand si casco, pentru iesiri in strainatate.

otp are asigurari mai ieftine ptr cei cu varsta peste 30 ani:la vectra 1.9 cdti prop cu varsta de 35 ani a costat cam 215 ron acu cateva saptamani

Aici va calculeaza RCA-ul la 11 asiguratori.

Acestea sunt preturile pentru motorizari intre 1400 si 1600 cmc, valabil pe 1 an incepand cu 30.12.2008.

LE:

ABC Asigurari - lista de preturi 2009.

BCR Asigurari - preturi pana la sfarsitul anului 2008.

Cata

Edited by CatalinP

Are cineva asigurare RCA de la Euroins (fost Asitrans) ? Pe calculatorul online iese cam cu 75 de lei mai ieftin decat "cei mai ieftini" si nu mai stiu ce sa cred.

Edited by electronistul

Euroins a avut si anul trecut cele mai mici preturi la asigurari. Nu sint asigurat la ei, dar nici eu nu stiu ce sa cred :-??

P.S.

Nu conteaza la cine iti faci rca... ideea e sa-l ai si sa nu-l folosesti :).Deci daca e mai ieftin...de ce nu???

Eu am masina de 4 ani. In 2 am avut la Asitrans si in 2 la Ardaf. Nu le-am folosit niciodata diferenta a facut-o pretul de achizitie si faptul ca eu am "beneficiat" de una la ardaf si am fost multumit de cum s-au miscat. M-am gandit ca si ceilalti pot beneficia(in caz de doamne fereste :pope: ) de o tratare corecta.

Nu conteaza la cine iti faci rca... ideea e sa-l ai si sa nu-l folosesti :).Deci daca e mai ieftin...de ce nu???

Ba conteaza si pe unde ne facem RCA-ul.

Toata lumea cauta cel mai mic pret, si mi se pare corect acest lucru, dar trebuie sa avem grija la ce firma de asigurari facem RCA-ul. Sunt destule firme fantoma sau neserioase care nu vor sa deconteze daunele din zeci de motive la care nici nu va ganditi si nu cred va doriti sa ajungeti in astfel de situatii, deci sa nu ne gandim numai la noi.

Prefer sa dau 50-100 ron in plus pe an fata de cea mai ieftina polita si stiu ca cel caruia i-am avariat masina din vina mea nu-si va bate capul prea mult cu recuperea banilor pe repartii.

Cata

Edited by CatalinP

Eu prefer sa fac economie (asta nu inseamna neaparat ca imi fac rca la Euroins) si sa nu imi lovesc masina, iar despre grija la ce firma facem rca-ul iti dau dreptate, dar in cazul Euroins parerea mea e ca nu e teapa.

Nu am dat exemple pentru ca nu am fost pus pana acum in situatia in care sa fiu nevoit sa predau rca-ul meu sau sa repar masina pe polita altuia si decat sa spun putinele lucruri pe care le-am auzit de la prieteni/cunostinte, prefer sa las persoanele care au experimentat astfel de situatii neplacute (legat de decontare) sa ne avertizeze de firma X.

De Euroins am auzit saptamana asta cautand preturi la polita RCA, nu stiu nimic de ei.

De cand mi-am luat masina, am facut rca-ul numai la BCR si cred ca sunt seriosi, cel putin asa mi-au lasat impresia cand am apelat la casco.

Cata

Eu pot sa spun ca mi-am facut de 2 zile, RCA pentru un an la Interamerican, am beneficiat de reducere de 5% pentru asta, din total s-a mai scazut 10% comisionul agentului(director), care "intamplator" mi-e unchi :D si asa am ajuns cu rca pe un an, pentru masina pe persoana juridica, la suma de 355 ron.

Mie cel mai ieftin mi-a iesit la Generalii Asigurari, unde conform calculului de zona, varsta, faptul ca nu am avut daune RCA si alte reduceri, ajung la 290 lei, asigurarea le 12 luni. Ar mai fi EUROINS, unde as avea de platit 264 lei, da nu stiu cine sunt astia si daca au in orasul meu sediu :punish:

Later edit:

Pai astia is fosti ASITRANS batai cucu sa ii bata si ia te uita ...

Aleea Poporului, bl.5, sc.1, ap.1 cod 332024

Tel/Fax: 0254.548.666

Yeeei ... astia sunt! Maine ii sun :clapping5jp:

Si am facut-o si pe asta ...

PqvFT7A.jpg

Tarife EUROINS ...

PqvGezS.jpg

Hai fuguta, ca e pomana! :D

si platesc si daunele in caz de probleme, cel putin asitrans le-a platit. sa va spun asa 2 accidente. 1 cu o remorca de au venit piesele din germania pe comanda. alta cu 2 solnite praf si o dacie 1300 si un kadett vechi. Au platit tot

... cine stie cunoaste