• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
ice4you

Creste taxa de prima inmatriculare!

Taxa auto   58 members have voted

1. 1. Sunteti de acord cu taxa auto?

• Da
      16
    • Nu
      34
    • Mi-se rupe
      8

Please sign in or register to vote in this poll.

169 posts in this topic

Premierul Calin Popescu Tariceanu a declarat, dupa vizita la Centrul de incercari automobile Titu, ca in sedinta de joi Executivul va lua in discutie majorarea taxei de poluare pentru masinile de ocazie si ca ar putea fi majorata prima de casare din programul "Rabla".

Tariceanu a spus ca va avea discutii cu "sectorul auto" in legatura cu majorarea primei de casare pentru masinile vechi, sustinand ca aceasta ar putea ajunge la "pragul psihologic" de 1000 de euro. "O sa discutam cu sectorul auto sa vedem daca e util acest lucru. (...) Acum e la 800 de euro, daca se va ajunge la 1000 de euro ar fi un prag psihologic care ar stimula mai mult cumparatorii" , a spus premierul.

Calin Popescu Tariceanu a precizat ca nu a primit inca un raspuns de la Comisia Europeana in legatura cu decizia Guvernului de a suspenda pe o perioada de un an de zile taxa de prima inmatriculare pentru masinile noi.

Premierul sustine ca trebuie luate masuri de stimulare a vanzarilor, de pastrare a locurilor de munca in sectorul auto si pentru functionarea economiei. "E in interesul nostru sa gasim cele mai bune masuri ca acest lucru sa se intample", a spus Tariceanu.

Sursa.

Era de asteptat si poate sa dea cu piatra cine vrea dupa mine, mie mi-se pare o masura cat se poate de buna, ptr a stopa importul excesiv de rable, asa cum am vazut ca sunt 90% din masinile aduse in ultimele 2 luni.

Deci daca aveti vreo masina la care inca nu i-ati platit taxa, va recomand sa va grabiti, ptr ca scumpirea se poate duce pana la triplarea cele actuale!

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Rablele cu mustatile facute se vand...

Cine se duce sa-si ia pentru el nu cred ca isi aduce vreun cadavru d'asta. Stiu ce se gaseste pe afara.

Nu dati cu pietre, nu ma ocup cu asa ceva.

bine ca eu nu am ganduri sa o inscriu

Mi se pare o chestie de bun simt, pana la urma.De fapt asa trebuia sa fie de la inceput.Pe rable sa platesti mai mult, iar la cele noi(mai noi), sa platesti mai putin sau deloc, ori cu actuala taxa in multe cazuri a fost chiar invers.Cum a crezut guvernul ca se va reinnoi parcul auto din Romania?

Numai un guvern cretinoid, putea sa gandeasca aberatia asta! E logic ca UE a fost perfect de acord cu taxa aia, ptr ca se scapau de rable, lucru care dealtfel s-a si intamplat! Productia DACIA nu a fost sabotata de masinile bune, ptr ca dupa alea oricum se ducea oameni care nu vroiau DACIA, ci de rable, ptr ca cei care sunt clientii rablelor aceeia erau si potentiali clienti de ligheane, deoarece aia aveau fie banii aia ptr avans fie se trageau cumva de la gura si luau cea mai ieftina varianta. Dar odata ce cu banii de avans si-au luat o rabla, la ce sa se mai duca sa cumpere lighean?!

Deci ... eu vad treaba asa:

- masinile mai noi de 5 ani, taxa 0

- masinile mai vechi de 5 ani, taxa in functie de norma de poluare si starea tehnica.

- masini peste 10 ani, taxa de la 3000EU in sus.

Mi-se pare de bun simt, este absurd eu cu masina de 2-3 ani, sa platesc taxa mai mare decat unul care vine cu o rabla de 15 ani.

Da ice nu pot sa zic ca nu ai dreptate,dar ce facem noi cei de pe forum si nu numai?care avem rable de 10-15 ani care poate sunt mai bune si mai dotate ca o rabla de dacie,crezi ca noi am renuntat la dacie ca era buna?eu unu mi-am luat de la gura sa pot sa imi iau ceva neceausist.Eu unu cred ca taxa asta e o aberatie si o bataie de joc la adresa noastra,eu unu cred ca platim prea multe taxe sa mai platim alta in plus ,nu cred ca ar trebui nici cei cu masini noi sa plateasca aceasta hotie.Parerea mea e urmatoarea JOS CU TAXA AUTO,sper sa nu supar pe nimeni.Astept comentariile voastre si opiniile,cu respect petre astra roket

petre astra roket - aceea taxa are rol de a stopa sa ajunga pe strazile din Romania toate rablele de dincolo a caror stare tehnica de cele mai multe ori este mai mult decat deplorabila si prezinta un pericol uriase pe strazi! 90% din masinile aduse in ultimele 2 luni asa sunt si 85% din ele asa au ramas, ptr ca cei care au dat dincolo 1000EU pe o rabla nu au mai avut si nici nu au banii sa o aduca la o stare tehnica acceptabila, preferand sa circule asa cum ele si sa puna in pericol atat viata lor cat si a celor din jur. Si eu mi-am luat de la gura ca sa imi iau o rabla neceausista, insa am incercat sa iau una intr-o stare tehnica acceptabila, in care am mai bagat inca cel putin jumatate din cat am dat pe ea, bani cu care am inlocuit a doua zi la prima ora, tot ce trebuia inlocuit, astfel ca aceea masina sa nu devina o capcana a mortii nici ptr mine si nici ptr cei din jur! Cati dintre cei care si-au cumparat aceste masini au facut asta?! Si de tine parca imi amitesc ca la un test de franare o luasei prin boscheti ... te gandesti cum era sa fi fost nevoie de o frana de urgenta si sa o fi luat fain frumos prin multime sau alte masini?!

Intamplator, firma noastra are o colaborare cu un garaj, unde imi repar si eu masina. In ultimele 2 luni, s-au format niste cozi impresionante la usa garajului in cauza (motivul principal fiind pretul mic si seriozitatea mecanicului care il are) dar nu ptr a repara acele masini ci pentru A LE CARPI! Stii ce e aia carpeala?! Pai iti spun eu cateva exemple ... conducte anulate la sistemul de franare; catalizatorii sparti, nu inlocuiti cum am facut eu, ci scosi afara si sudata teava; carpeli pe la sistemul de iluminare; carpeli pe la motor; carpeli pe la caroserie si chit cat cuprinde ... etc etc etc ... mecanicul meu nu este carpaci ... insa asta i-se cerea, pe motiv ca ... nu au banii ... M-am ingrozit ce am putut sa vad acolo si starea tehnica in care erau acele masini! Tu iti dai seama ca toate alea au ajuns pe strazi?!

O chestie nu a fost cred ca inteleasa de romani ... nu este obligatoriu ca toata lumea sa aiba masina! Oare de ce au inteles toti gresit acest lucru?!

Noua taxa pe care am vazut-o promulgata mi-se pare de bun simt, astfel ca toate masinile E4 and up-to vor avea taxa 0. Deci cine vrea masina isi poate aduce E4, fara sa plateasca nimic in plus.

Sa cumperi o masina la mina a doua este o loterie, poti sa iei teapa si la bani putini si la bani multi . Mai dureros este atunci cind este la bani multi si foarte multi .

Au intrat foarte multe deseuri de masini in RO in ultima vreme fiecare cu deficiente mai mult sau mai putin costisitoare . Cert este ca toate au nevoie de reparatii . Foarte putini din cei ce si'au cumparat SH'uri batrine de'afara au pus la socoteala si reparatiile absolut necesare ce trebuiesc facute dupa achizitie . Nu de putine ori am vazut amici sau cunoscuti care ramineau perplexi atunci cind le faceam o socoteala grosiera pentru schimbul consumabilelor : curele , role , ulei, filtre si vedeau ca suma ajunge la citeva sute sau chiar mii de lei . Dupa ce schimbau consumabilele si mai apareau si alte probleme la masina incep sa se plinga de masini, cit de proasta e marca cutare ... apoi incep sa se plinga de consumul de carburant oricare ar fie el ... ca e scumpa rovinieta, ca e scumpa asigurarea ... Ei tocmai astia sint cei ce ar fi trebuit sa nu'si cumpere masina si care daca ar fi in stare sa'si faca socotelile si'ar da seama ca de fapt ei nu au nevoie de masina personala . Observ ca in ultima vreme sint foarte multe masini ce nu sint miscate cu saptaminile iar marea majoritate le folosesc in loc de autobuz sau mersul pe jos ... romanul s'a nascut boier . :lol2dm:

Occidentalul isi cumpara masina cu un scop bine definit si numai daca are nevoie, altfel isi duce familia la faliment ! Romania este o tara anapoda, romanii sint anapoda, la noi in momentul in care a inceput sa creasca pretul la carburanti consumul a crescut, in occident s'a intimplat tocmai invers-adica cum era normal sa fie, navetistii au renuntat la masinile personale si au inceput sa foloseasca mijloacele de transport in comun, trenurile, etc . Asa si acum cu criza, oriunde in lume consumurile scad, in RO nu numai ca scad, din contra au si mici cresteri ... romanul e sinicigas din fire . Oricum eu mai astept citeva luni sa'mi iau o masina noua sau aproape noua la bani putini de la un roman "entuziast" pe care ratele l'au "ucis" .

Din acest articol inteleg ca taxa auto pentru masinile SH se va majora de 3 ori incepand cu 15.12.2008, dar despre masinile noi cu motoare pana in 2000 cmc nu se spune nimic nou:

<< Executivul a decis acum o lună suspendarea taxei de poluare auto, în perioada 1 decembrie 2008-31 decembrie 2009, pentru maşinile noi EURO 4 cu o capacitate cilindrică de până la 2.000 de centimetri cubi, înmatriculate pentru prima dată în România şi în Uniunea Europeană. Deocamdată măsura nu a fost implementată, deoarece autorităţile române aşteaptă acordul Comisiei Europene cu privire la suspendarea taxei auto. Oficialii români au spus că au apelat la această metodă pentru a păstra locurile de muncă din industria auto.

“Nu se pune problema protejării industriei. Problema fundamentală este aceea a protejării locurilor de muncă. Consider că este obligaţia Guvernului să protejeze locurile de muncă”, declara, luna trecută, Călin Popescu Tăriceanu.>>

Prima de casare creşte cu 800 de lei.

Sursa

Cata.

Da ice ,dar la faza cu boschetii nu de la frane era probleme ci de la cauciucuri,iar cu rablele ai dreptate,nu intelege gresit ce am zis,si eu am facut la fel am dat 1500 euro pe ea si am mai bagat 1000 in ea pot dovedi pe acte ,singura problema grava ramane caseta de directie si un injector,care chiar nu am bani acum de ele ,dar in curand o sa le rezolv.Tot respectul pentru tine si gandirea ta,esti un om de nota 10

singura problema grava ramane caseta de directie...,nu e suficient?Tu poti garanta ca data viitoare cand urci la volan, nu o sa intri in mine ,ice sau oricine altcineva, din cauza asta?Am dat un exemplu, nu e vorba de tine.Sunt altii mult mai rau, cu probleme mult mai mari si care totusi circula pe strazile patriei.Eu era sa intru din spate intr-un dobitoc care avea o rabla careia nu ii mergeau nici un fel de lumini.A franat si nu i s-au aprins stopurile.Am reusit sa il evit, dar daca era impact e clar ca eram bun de plata si din vina lui ala.

Eu zic sa mareasca taxa de 10 ori.

Sa fereasca bunul Dumnezeu sa se rupa ceva la directie! Eu zic sa faci pe dracu in patru si sa rezolvi rapid problema ptr ca esti in pericol atat tu cat si cei din jurul tau! Cu directia, franele si gumele nu va jucati! Acolo e viata voastra si a noastra cei de pe langa voi!

...daca era impact e clar ca eram bun de plata si din vina lui ala.

Ala oricum nu avea asigurare, asa ca bine ca te-a ferit Dumnezeu!

Si in sprijinul afirmatiilor mele, mai zic doar ca acum 4 zile, un prieten de al meu care are un Sharan scump, a fost lovit de o Lancia (sau Fiat Regatta ca nu sunt foarte sigur) proaspat adusa din tarile calde. Pe idiot l-au lasat franele ... sau asa a declarat el ... cand a fost intrebat de asigurare a ridicat din umeri si a zis ca mai bine plateste 5 milioane amenda in 24 de ore decat sa plateasca 9 milioane asigurare la rabla aia. Asta a fost raspunsul lui ... atat eu cat si prietenul meu am ramas masca ... a ramas sa il dea in judecata ... desi nu stiu daca poate scoate ceva de la ala ... noroc ca are Casco.

Da aveti dreptate ,iar in legatura cu caseta pana strang bani sa o schimb,merg o data la 2 zile la mecanic si o verific ,plus ca o verific si eu zilnic.Ce este nasol e ca eu depind de ea ca daca ar fi dupa mine as lasa-o pe dreapta pana as repara-o,dar cum am zis muncesc pe ea si cu ea imi castig banii,daca as avea o dacie sa o bag la munca in locu la opelul meu ar fi altceva,dar asta e.iar cu rablele ai dreptate dar problema e ca nu numai masinile sunt de vina,si posesorii sunt la fel de vinovati,hai sa fim seriosi cahiar asa de greu este ca un sofer sa schimbe un bec?sau sa dea 10 ron sa-l schimbe cineva specializat/asta se numeste nesimtire si indiferenta,parerea mea.Aici ma refer strict la cocalarii care au rable si nu isi schimba nici macar un bec :ceuameni2qv: ,si mai pun si viata altora in pericol.

uitasem scuze pentru ca am fost un pic offtopic mai sus

Dincolo de faptul ca se aduc masini vechi, lucru discutabil, credeti ca e normal sa pui amaratul de roman sa faca credit sau sa vanda de prin casa fluturandu-i pe la nas o taxa de cateva sute de euro si punandu-l sa-si faca socoteala pana la ultimul leut, manat fiind de cosmarul numit dacie berlina( no offense to the ownerS) dupa care, odata ajuns cu ea in tara sa-l pui in imposibilitatea de a o achita blocand programarile la RAR sub pretextul ca "sunt prea multe masini aduse"? Eu nu sustin ca se aduc numai masini brici insa este normal sa SCHIMBI REGULILE IN TIMPUL JOCULUI?

Nu a zis nimeni ca trebuie carata toata tabla europei incoace, insa de ce a pacalit lumea lasand-o sa se duca dupa ele? Sa fiu sincer eu am adus o astra f pt parintii mei care au suportat frigul si au suflat in jigleoarele unei dacii din 77. Opelul l-am adus pe roti, nu bate nimic la el, exteriorul e bijuterie, am schimbat doar consumabilele, atat. Taicamiu ( 55 ani) cand a vazut-o m-a intrebat daca e noua iar acum sta odata la 2 zile in gradina ore-n sir langa ea lustruind-o cu periuta de dinti! Cum pot sa ma uit eu in ochii acestui om? ( atat de bucuros ca are masina, dealtfel) si sa-i spun ca stii... de fapt nu se mai poate. Si cu ce-ar fi mai prejos o asemenea masina decat F-urile, G-urile, sau H-urile noastre? ( eu acum merg pe un H)

Multi dintre voi au F-uri ca a lui din acelasi an si cu aceeasi stare tehnica, de ce sa privam niste oameni care au muncit o viata in minunea asta de tara sa se bucure si ei macar de o masinuta mai aceeptabila, in care sa aiba caldura, directie, frane acceptabile, stabilitate multumitoare etc

Eu chiar cred in dreptatea acestor oameni care au batut 2000 km pana in Germania sau care au platit comisioane bisnitarilor sa le aduca masinile cumparate din creditelele de nevoi personale sau din banii stransi la saltea! Cand stii ca nu poti avea accesul la un lucru, te resemnezi si mergi cu ce ai, insa cand il ai si nu-l poti folosi...e mult mai dureros

Chiar nu inteleg de ce nu ar trebui sa ne pese de oamenii din patura de jos, pacaliti de tariceanu.

in acest post vreau sa subliniez ca nu am vrut sa deranjez pe nimeni, pur si simplu mi-am spus punctul de vedere si am facut apel la solidaritatea simpatizantilor de Opel. Orice ajutor, fie el cat de mic, este binevenit, aici: http://taxa-auto.forumer.ro

mie unu mi se pare prostie faza asta cu taxa ca sa se tripleze asa din scurt. de ce nu au anuntat si ei cu 3-4 luni inainte ca scumpesc taxa ca sa stie lumea sa nu isi mai cumpere masina. asa eu de exemplu miam facut un calcul am dat pe masina suma x de banii. am mai bagat suma y in toate consumabilele si mai vine platit 660 de euro taxa. pana aici toate bune, ma incadrez la bani. ca acuma sa se trezeasca un lucru slab, la care oricum nu ii pasa de locurile de munca ci doar de buzunarul lui (ca nu ii pot spune altfel), sa spuna ca din 15 se tripleaza taxa si brusc va trebui sa platesc 1300 de euro in plus fata de socoteala mea. spuneti voi e corect ? si nu pot spune ca e o rabla de masina, bate o bucsa la ea pe partea dreapta fata la care mam uitat o data si nu am vazut nimic, acum masina sta pe dreapta ca mi-au expirat numerele si mai iau un rand mai incolo cand sunt programat la rar. intre timp schimb si bucsa in cauza ca nu imi place sa bata/zdrangane/scartaie ceva la masina. tariceanu mai spune ca mareste taxa ca sa ii faca pe oameni sa isi cumpere masini noi. pai nu va suparati pe mine da voi chiar credeti ca ala care a luat din banca 3000 de euro pe 5 ani de zile si sia luat de la gura ca sa isi cumpere si el o masina, ca are bani de una noua? sa fim seriosi, cine avea de gand sa isi ia masina noua tot asa sia luat.

@ ice4you zici ca esti de acord cu taxa si sa isi cumpere lumea masini noi. tu de ce tiai luat sh ? :blink: (daca nu am inteles eu bine imi cer scuze)