• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
micutu_flo

Sisteme audio stock si/sau aftermarket

220 posts in this topic

Salut la toti,

Peste max 7 zile imi vine un Astra Clasic "5 usi, 1.4".

- Ce recomandari aveti pentru o sonorizare cat de cat buna? (fara subwoofer).

-----------

ovidelu spune ca :

- boxe de 17 cm in usile fata;

- boxe de 13 cm in usile spate;

si

Atentie: pentru a monta alte boxe decat cele din fabrica aveti nevoie de niste inele adaptoare, care se gasesc la magazinele specializate.

-----------

Eu as vrea sa-mi pun boxe cu 2 sau 3 cai si in fata si in spate, plus tweetere cat mai bune fata si spate.

Cine stie, sa-mi zica unde gasesc firme ce pun toate astea, inclusiv inelele adaptoare (adrese, preturi etc)?

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Am CD30 MP3. Dupa 3 zile, sunt multumit de el, este o imbunatatire semnificativa fata de sistemul audio stock pe care-l aveam pe Astra F (Blaupunkt, 6 boxe). Ce mi s-a parut ciudat... nu prea se aud boxele din spate si apoi am vazut si motivul: sunt pe portierele din spate, la picioare. Pe F le aveam sus, in spatele banchetei. Asta nu e neaparat un lucru rau, la F mi se plangeau mereu pasagerii din spate ca le urla boxele in cap si nu aud nimic din ce vorbesc cei din fata si trebuia sa le dau mai incet.

uite-te pe site-ul Blaupunkt ca "baietii de pe forumuri straine" in general nu prea au nici o treaba...

de aia dai cite un ochi din cind in cind pe www.club opel. fr :P .... au si poze ca sa arate ca siu ei ce stiu .

bref eu am un CD30 dar in planuri e sa schimb casetofonul si cel putin boxele fata. (un Alpine sau un Blaupunkt haute gamme) si niste difuzoare mai de doamne ajuta.

un lien s'il te plait :) cu astia de au schimbat aparatul. ca bordul Astrei e frumos cu aparatul original si sunt curios cum arata unul bagat acolo in bord.

n-am zis de club opel.fr si oricum boxele au specificatii diferite la CD 30 si CDC 40 OPERA . este clar alt aparat cu alte boxe.

Later edit-am gasit si citit. cica au schimbat aparatele si s-a montat un adaptor cu un spatiu de depozitare sub el. Se aude foarte bine mai ales pe scule Alpine insa la unii desi montajul s-a facut la dealer nu mai mergeau comenzile pe volan si BID-ul sau unele functii ale GID-ului. la comenzile pe volan cica trebuie un cablu adaptor de vreo 52 euro si la BC (mai ales daca ai cum am eu ) se cam duce chestia...hmm doesn't sound good...

si cica daca montam un aparat VDO Siemens cu LCD mare de exemplu, avem posibilitatea datorita unui cablu adaptor sa operam BID-ul sau functii ale GID-ului si de pe comenzi pe volan si de pe aparat. :first:

de la pioneer aparatele care au interfata compatibil cu comenzile pe volan si BC OPEL sunt urmatoarele

DEH-P7600MP, DEH-P8600MP, DEH-P9600MP et ANH-P10MP si interfata este CA-D-PI.150.

au dat astia mail la Pioneer si le-a raspuns. Toate aparatele sunt top of the range.

Edited by Dee

un lien s'il te plait :) cu astia de au schimbat aparatul. ca bordul Astrei e frumos cu aparatul original si sunt curios cum arata unul bagat acolo in bord.

Arata ca dracul. Nici daca mi-ar veni la pachet cu un cor de ingeri nu mi-as pune radiocd 1DIN.

kawa_z1000_1120813201_pict0039.jpg

da asta e o chestie subiectiva... ieri am desfacut casul sa vad cum arata.. am dat si un ochi pe situl Blaupunkt. Si e posibil da recuperat comenzile pe volan si accesarea CB cu ajutorul unui adaptator.. oricum eu cum nu am CB nu pierd mare lucru..

@radvlescv imi pare rau ca nu stiu detaliile de la sonorizarea premium, dar a, vazut ca Dee a bagat informatii la greu. E bine documentat. Cred ca si tu te-ai lamurit intre timp. Din cate tin eu minte de cand am luat masina, difuzoarele de pe fata, din portiere au putere dubla decat cele de la cdc 30 si apare si subwooferul. cred.

Nu am reusit inca sa lamuresc exact problema, dar cum toti posesorii spun ca se aude incontestabil mai bine decat la CD30, trag concluzia ca e si o diferenta la difuzoare :up: Dotari excelente pe masina, in orice caz, felicitari!

Nu prea imi place cum arata alt radio-cd.Eu as incerca mai intai sa schimb boxele(ar trebui ceva mai mare si eventual asezate orizontal pt joase),apoi un amplificator si as lasa la urma radio-cd.La cea noua am tot cd30 mp3.

:cool2: varianta asta cu un subwoofer mic sau niste boxe MB Quart sau Infinity este mai buna decat schimbarea aparatului. Asa m-ar tenta si pe mine si diferenta ar fi sesizabila. mi se pare foarte nefericita montarea unui alt aparat din cauza structurii si culorii bordului Astrei. Dragosastra1.9cdti are dreptate ca asa e cel mai practica si sigur da cele mai multe rezultate.

Silviu- si noi la CD MP3 avem un mic subwoofer insa avem alte boxe, alte setari la aparat. Din cate stiu CD40 vine si cu changer de 6 cd-uri nu?

Edited by Dee

da dar cd30 sau cd30 mp3 au o mica posibilitate de reglage.. si mediiile lipsesc cu desavirsire.. bref cind vin la vara poate va pun o melodie sa o ascultati ca sa vedem deosebirea..

Adaptoare am gasit pana acum in doua locuri:

- la Tornado Trade (in targul Vitan) www.tornadotrade.ro la 68 RON perechea;

- la Seleniu (undeva prin Drumul Taberei) www.seleniu.ro la 30 RON perechea.

Preturile sunt pentru adaptoarele de 13 cm pt boxele din usile spate, ca astea ma dor si pe mine :D .

La Tornado mi-am montat un mp3-player Alpine 9843 RM cumparat tot de la ei. Montajul a durat 5 minute si a fost perfect. Oricum baietii monteaza si sisteme audio super-performante, alarme. Daca le dai si un mic ciubuc fac treaba foarte buna.

Edited by ovidelu

Eu le-am cumparat si montat la Maris in Dr. Taberei. Au avut ei tot ce a fost nevoie. Mare atentie insa la boxele pe componente, alea bune au un crossover separat. Atentie cum il prind de usa ca la mine si la Astra si la Peugeot, dupa 1-2 luni s-au desprins si se balangane in usa. Mai si vibreaza urat acolo. Deci, sa le agate bine ca sa nu mai faceti un drum in plus.