• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
micutu_flo

Sisteme audio stock si/sau aftermarket

220 posts in this topic

eu sunt super multumit de sistem are si basi are si de toate

pot sa-l dau atat de tare incat sa nu mai fie confortabil in masina, si nu distorsioneaza :)

am CD30 MP3

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

am cd 70 si sunt super multumit dc 90 e mai tare doar pentru ca are dvd

Eu am un CD70 pe masina! Totul e ok..e impresionant cum se aude de clar..nu neaparat puternic dar clar..insa din cate am inteles eu ..opel vine in dotare cu sisteme audio VDO, brandul audio al Siemens-ului!

Kestia asta nu prea imi place....avand in vedere ca nu isi are rostul comparatia cu branduri consacrate....ce ma intereseaza pe mine este daca exista cineva care si-a skimbat sistemul audio...insa si-a pastrat functiile pe care acesta la are cu BC-ul si ma refer aici in special la SDVC care mie mie se pare o idee excelenta si de care am devenit dependent!

am schimbat difuzoarele pe fata... sunt de tot... ca****** ascultati-ma si schimbatile cel putin pe fata...

iti produc rasul cind le ai in mana.

magnetul are marimea unei vechi fise de 5 lei ( aia din aluminium) si boxa are o profunzime de vreo 3 cm... si amindoua impreuna nu cintaresc juma de kil......

rimg07014zx.th.jpg

rimg07027jp.th.jpg

alea de pe corsa sunt mai mari doar ca idee ..

opel acum lucreaza cu blaupunkt.. eu sunt pe cale sa imi schimb stereoul... o sa imi pun un pioneer..

poti sa iti pastrezi comenzile si displayul dar iti trebuie un adaptator special.. care nu e chiar asa de ieftin (176 franci=110 euro) dar in primul rind schimba boxele... e un mare pas inainte..

Avi - sistemele audio de pe H sunt facute de Blaupunkt. Doar primele modele au fost facute de VDO dar s-a renuntat foarte repede datorita unor probleme. Daca iti place de ce incerci sa il schimbi mai ales ca ai dat ceva bani pe el in plus ca optiune.

aveti idee pentru montarea unei statii si a unui subwoofer ai putea avea probleme la garantie?

Nu daca montarea o faci la un service autorizat OPEL, te rog editeaza locatia si masina.

Am unit cele 2 topice de la Astra H, impreuna cu cel de la Astra G referitoare la sistem audio, tot ce tine de sisteme audio, se va discuta aici.

Edited by alllexandru

statia si subwoferul nu prea isi au rostul daca mentii difuzoarele acutuale..eu mai am de astepatat vreo 2 zile pina imi vine PIoneer ul si apoi imi schimb stereoul.

ps... sotia nu imi mai da masina dupa ce i-am schimbat boxele..se aude super bine si e indragostita deja de astra..

Cristi74ptp ... un mic tutorial cu schimbatul boxelor pe fata daca se poate. As cam vrea sa le schimb si eu.

nu e greu deloc. iti trebuie doar sculele potrivite. si ca precautie sa iti cumperi de la dealer un set de agrafe/capse care tin fata de usa.. mai pocnesc citeodata..

ai nevoie de 2 adaptatoare asta daca nu vrei sa gauresti usa.. si atentie niste papuci pt facut contactul la boxa.. din fabrica vine cu o mufa cu doi paupuci mici.. se desface usor si trebuie schimbat doar un papuc..

...

un indiciu .. incearca sa nu scoti fata de usa de tot... odata desfacut totul culiseaza in sus... ai spatiu suficient sa o schimbi..

si odata pus la loc totul ... e o placere adevarata

Edited by Cristi74ptp

Hello, ma bag si eu in seama un pic.

Mie inca nu mi-a venit masina. Asa ca inca nu am idee cum se aude CD30 cu MP3 dar presupun ca se poate si mult mai bine.

Si fara a avea cea mai mica intentie de a epata (doresc doar "pregatesc un pic trenul" si sa fac rost de ceva informatzii), in prezent, pe masina pe care o am "inca" (un Logan), am un MP3 player Sony MP80 (care m-a usturat de vreo 2000RON acum un an jumate) 4 x 50W care se aude incredibil. Pastrand boxele "stock" am avut surpriza de a constata ca fac fatza merituos si impreuna cu MP3 player-ul "dau" o calitate a sunetului, respectiv fidelitate + volum, deosebita.

Acum la Astra, dupa ce am citit ce ati mai scris voi si dupa ce am mai vazut si pe forumurile di alte tzari, parca nu m-as multumi sa raman cu CD30-ul.

Stitzi si voi fiecare vrea ca "bijuteria" lui sa fie "speciala" si la mine nu prea as mai avea ce sa-i mai fac pe linia de tuning exterior, la tehnica nu ma bag sa umblu, CDTI-ul de 1.3 fiindu-mi suficient pentru cat ma frec prin Bucuresti si drumurile pe la ai mei la Pitesti, la mare, la munte. Deci ar ramana partea de audio.

Am gasit pe forumul francez urmatoarea solutie 2DIN (vezi imagine in attach)

si urmatorul sistem cu DVD (in principal pt muzica 4,7 GB chiar m-ar scuti de portofelul de CD-uri cu care tot umblu dupa mine)

http://www.kenwood.eu/products/ListProduct...8&k3=57&pr=2072

Intrebare: A studiat careva o astfel de solutzie? La un service Opel ar monta asa ceva, fara sa afecteze garantzia? Kenwood il da compatibil pentru Astra H. Se pastreaza functionalitatea GID-ului si a BC-ului?

Pe forumul francez cei mai "meseriasi" ramasesera doar fara posibilitatea de setare a ceasului, dupa ce au schimbat sistemul "stock".

eu am facut schimbarea vezi aici. aici nu pierzi garantia daca iti faci schimbarea la dealer. am studiat si posibilitatea unui 2 din dar pretul fiin destul de scump ( peste 2000 de franci) am lasat-o pe mai tarziu..

deja schimbare boxe+cd te ajunge destul de mult..

boxe fata 152 chf

adaptatoare fata 32 chf

adaptator 2din -->1din +set de cabluri 125 de franci

stereo 600 de franci.

adaptaor comenzi/display 170chf..

total 1100 de franci .... vreo 700 de euro

Merci beucoup Cristi, pour l'info. :D

Encore une .... sa inteleg ca dupa schimbare ti-ai pastrat toate functionalitatile (comenzi volan, afisaj BID/TID/GID) ?...naiba sa le mai ia ca mi se incurca limba...ba pardon degetele :P

:up:

De montare amplif, sub..... sais tu quelquechose?