• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
micutu_flo

Sisteme audio stock si/sau aftermarket

220 posts in this topic

nu am computer de bord.. si chiar daca as avea nu cred ca as umbla in fiecare zi prin meniurile secrete( defapt cine o face). de pe volan poti sa il controlezi

da.. nu merita daca nu schimbi boxele.. si radioul..

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Nici eu nu prea vad de ce mi-as baga prea mult nasul prin meniurile secrete. Probabil ca o sa ma joc un pic cand vine masina...dar din experienta mea cu toate device-urile pe care le-am avut, ma voi rezuma pana la urma la functiile uzuale.

De schimbat boxe si radio nici ca ma gandesc sa NU o fac. Primele cred ca sunt boxele. Dar trebuie sa ma documentez vizavi de dimensiuni, adaptoare si putere. Deci trebuie sa le calculez puterea si in eventuala "introducere" si a unui amplif pe circuit.

Si nu pentru a sparge geamurile....ci doar pentru fidelitate. :clapping5jp:

Acum nu pot promite ca daca ma voi nimeri dupa aia prin trafic pe langa vreun fan Gutza putza de maimutza sau Florin Leber sau altzi manivelisti...nu o sa-i dau un pic la urechi cu un U2 sau o Metallica sau olieaca de hauuuuse B)

Si?... Cristi74ptp, cum arata pana la urma install-ul tau?

:blush: Sorry, acolo n-am verificat... Nu-i rau pana la urma; cred ca ma mai impaca butonul acela mare de volum, care aduce intrucatva cu cele de jos. Aparatul e chiar misto! Enjoy the sound! :up:

singura problema pe care o vad eu aici ( pe langa aceea ca se cheltuie bani evident :D ) ar fi ca un sistem audio after ( asa cum si-a pus Cristi ) strica aspectul consolei centrale. Eu unul nu sunt inca convins ca se merita .

Masina mea (ASTRA CLASSIC Hatchback 1.4 Twinport) a venit doar pregatita radio (fara HU). Din ce am citit mai sus asta ar putea fi un avantaj (pot sa-mi aleg ceva mai "bun" decat ce vine montat din fabrica) dar este totusi si un dezavantaj: nu stiu ce as putea monta? Daca iau un radio CD player MP3 Baupunkt (am vazut mai sus ca asta este marca folosita si de Opel) am vreo sansa sa imi afiseze informatii si pe display-ul din bord? Ce model ar fi mai potrivit? :huh: Si apropo ce adresa are site-ul Blaupunkt (www.blaupunkt.com iti afiseaza doar dealerii din diferite zone ale lumii iar ww.blaupunkt.ro nu exista) :blink:

Edited by horatiuemil

eu mi-am pus un pioneer. pt pioneer e posibil sa iti afiseze informatiile pe ecranul opelului. la blaupunkt deasemenea.. dar... daca iti pui .. alege ceva de calitate .. nu ca blaupunkt nu este dar un alpine sau un pioneer ar fi mai potrivit.

eu mi-am pus un pioneer. pt pioneer e posibil sa iti afiseze informatiile pe ecranul opelului. la blaupunkt deasemenea.. dar... daca iti pui .. alege ceva de calitate .. nu ca blaupunkt nu este dar un alpine sau un pioneer ar fi mai potrivit.

Multumesc, foarte prompt raspunsul :D

Arata ca dracul. Nici daca mi-ar veni la pachet cu un cor de ingeri nu mi-as pune radiocd 1DIN.

kawa_z1000_1120813201_pict0039.jpg

display-ul din imagine este BID sau GID?

la naiba ca am BID m-am uitat in contract...e aiurea ca nu incadreaza informatiile in chenare...mai bine iti ofereau 3 tipuri de display si gata...ce ma oftic...o sa desenez cu un marker conturul pt afisaj

Stai linistit ca arata okay si BID-ul. Eu am BID si informatiile sunt mari si clare si display-ul e chiar dragut. Dupa cum vezi si mai sus chenarul ala ca la Vectra C nu mai este la Astra H sunt doar 2 linii de delimitare. Insa exista inca la GID (la BID nu..) acea optiune cu fundal negru sau galben pt day mode si night mode.

Uite cum arata BID-ul meu.

p3240091ya7.th.jpgp6300123gy7.th.jpg

Revenind un pic la Solutii ICE si mai ales la cel mai important element din ecuatie, eu voi schimba aparatul original cat de curand posibil cu un DVD player cu ecran integrat (probabil de tipul escamontabil) din mai multe motive

-design foarte interesant si acoperirea plasticului din zona de unde va fi scos CD30 MP3. Posibilitatea optarii pt un model cu touchscreen.

-calitate superioara la sunet si iesire pt subwoofer

-posibilitatea inlocuirii boxelor cu unele de calitate inalta

Aceasta operatiune vreau sa o fac cand mai scad preturile la DVD playere auto pt ca acum unul de calitate e cam 30-35 de milioane. Sper ca pretul sa scada la fel cum s-a intamplat in cazul MP3 playerelor care la aparitie aveau preturi exorbitante. Deja am vazut cateva modele misto si chiar unele de la Blaupunkt. Aspectul unui asemenea aparat pe bord ar fi chiar spectaculos si investitia merita cand se mai stabilizeaza preturile

Cam asa ceva... http://www.be-loud.ro/produse/DVD_-_TV_Aut...NIC/CQ-VA7300N/

Desigur daca stiti mai multe despre acest subiect va rugam sa ne lamuriti si pe noi ceilalti. Am vazut si alte modele de la producatori mai putin cunoscuti la preturi mult mai mici. Merita? Digital Dynamic, Valor....? Ce produse de acest gen cu raport calitate pret foarte bun mai cunoasteti?

Avem destui oameni din IT si care lucreaza la firme ce comercializeaza si astfel de produse. Daca ne puteti da mai multe detalii va vom fi recunoscatori.

Edited by Dee

mi-am pus si eu Pioneer DEH-P4800MP, nu se afiseaza nimic pe ecranul masinii (l-am montat la dealer-ul Opel din Galati) dar nu ma deranjeaza.Imi place si cum se aude :up: