• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
MarV

Parerea unui detinator de Focus (cred) despre Astra pe forumul Dacia

12 posts in this topic

Si zice omu(probabil nu a mers in viata lui cu astra sau alta masina decat dacia).

Cat au garantie din start(de noi fiecare)? Fordul parca are 4 ani si de Opel am auzit ca ar avea 2ani? Garantia e transmisibla la amandoua? Pentru ca la o vechime de 2 sau 3 ani sa cumperi o masina care mai are garantie, e un criteriu bun de departajare.

Opel astra din punctul meu de vedere e barca. La 140 la ora parca era Logan. Sper sa nu se supere posesorii de logan.

No comment. Mai multe aici

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Am citit cateva posturi pe acolo, am vazut ca parerile sunt impartite si pro si contra.E ok sa ai o parere si sa o exprimi.Bine ca nu a facut-o aici la noi :whip:

Corect ai dreptate nu zic sa nu isi exprime parerea da macar sa o faca in cunostinta de cauza nu sa improsti cu noroi doar findca tu nu ai sau mai stiu eu din ce motive. >:)

De acord cu tine.Lasa ca o sa aiba Astra cand o sa creasca mare :lol2dm:

Dupa parerea mea cei care au comentat despre Astra H nu se aflau in cunostiinta de cauza.

Invidia joaca un rol cheie in cele spuse pe acel forum deoarece Astra H este si va fi o masina net superiopara ca dotari si performante acest lucru deranjandu-i pe posesorii de dacii lighean care nici peste 50 de ani nu vor avea calitatea ,fiabilitatea si dotarile oricarui model Opel.

Asa ca ei sa stea cu caricaturile alea pe care ei le numesc masini si sa lase masinile adevarte in pace :hi: .

am avut eu logan....kkat de masina la 120 zici ca moare motoru scz pt posesorii de logan dar asa este e varza nare stabilitate la consum la dotari e praf caroseria prea grea pt motorul acela nu va recomand luativa opel la 180 la ora parka nici nu pune efort super masina nu mai renunt la opel :happy:

:ceuameni2qv: Cu Loganul in curbe la 80 zici ca te rastorni...Aia e masina????Mie mi se pare ca nu.Astra e cu totul alta poveste.Stabila, ieftina la intretinere, aratoasa...Am spus totul cred despre dragostea mea :friends:

Cum face motorul la 120 cand pare ca moare?Am mers cu un logan dci 65 cp cu 160-170 pe autostrazi in germania cu 4 insi grei si bagajele aferente pt 7 zile si nu parea ca moare,nu zic ca e racheta sau cine stie ce masina,dar unii chiar exagereaza

Da tibitu-le... toti exagereaza, fi atent aici monstra:

Opel astra din punctul meu de vedere e barca. La 140 la ora parca era Logan. Sper sa nu se supere posesorii de logan.

=))

asta CLAR nu a vazut un H decat in filme :ceuameni2qv:

sigur este unul care baleste pe la colt de strada cand trecem noi cu H-ul si acum cica ar fi strugurii acri... hai sa fim seriosi.

va pierdeti vremea cu toti arici care au vazut masini doar in reviste si la tv.

Si eu am incercat sa nu fiu rau desi ma enerveaza aia care isi dau cu parerea in necunostinta de cauza, da ce sa ii ceri doar e fan dacia(un brand "intergalactic" =)) )

Am sa-mi dau si eu cu parerea referitor la ce a spus acel individ posesor de SuperNova la momentul respectiv si am sa fac o comparatie si intre Ford si Opel.

Am avut Logan 1.5 dci de 65 de cai, nu vrei sa infrunti vantul de pe autostrada cu el; cred ca asta spune totul.

Trecem peste Logan caci este o cauza pierduta si ajungem la Astra H si Focus.

Ford Focus este o masina buna si cam atat, nu se poate compara cu Astra H. Sunt posesor de Astra H 1.7 de 101 cai, dar fortat de imprejurari, vreo 2 luni am avut un Ford Mondeo 2.0 tdci de 130 de cai din 2006 (Focus am condus doar modelul din 2001, 1.6 benzina care mi s-a parut mai slab decat o Astra G care beneficieaza de aceeasi motorizare) care mergea exceptional dar la momentul respectiv avea 20 000 km. Masina este in familie, deci ii cunosc foarte bine situatia. La 50 000 de km i-a picat distributia, ambreiajul si un senzor de la turbina. Judecand prin prisma faptului ca motorizarile sunt aproape similare pe Focus si Mondeo si principiul este acelasi...parerea mea este ca Ford se situeaza cu mult sub Opel ca tehnologie. Nici nu comentez la elementele de interior etc. Mondeo, la 35 000 de km batea din toate incheieturile, H-ul meu are 52 000km si nu scoate niciun zgomot suspect. Cam asta mi-e dizertatia, am incercat sa fiu obiectiv, sa nu ma las influentat de nimic.

Completare : am mers si cu Astra G si cu Astra H cu viteze mai mari de 140 si n-am simtit ca ma muta vantul pe alta banda cum simteam la Logan. Daca ai ghinionul sa-ti bata vantul din fata, Loganul 1.5 dci de 65 nu urca peste 140km/h.

Cat despre ce ziceau colegii mai sus. nici n-are rost sa luati un post care ridica-n slavi Loganul, in serios. Este o masina cu care-ti faci treaba si de la care nu poti emite pretentii.

O zi buna.

Sa nu faceti greseala sa va luati masina Ford si femeie curva; va lasa cand nu va asteptati!