• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
waderro

GPS, sau totul despre sisteme de navigatie !

619 posts in this topic

Sunt harti pentru Romania? Din cite am inteles a mea trebuie sa vina cu sistem de navigatie dar vine numai cu harta germaniei si ca sa poata fi folosi trebuie sa aiba cd-ul bagat in NAVI, am auzit de harti pt Romania pe card.

Ce variante exista?

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

din ce stiu eu, pentru Romania se lucreaza de vreo 2 ani la asa ceva, sistemul nu este gata inca, am auzit insa dar neverificat ca ar exista "ceva, ceva" dar departe de ceea ce inseamna sau ce exista pentru Europa...

Chiar vroiam si eu sa deschid un subiect pe aceasta tema...are cineva dintre voi montat, sau v-ati gandit sa va montati, sau ceva recomandari pentru sistem de navigatie: consola,PDA,telefon mobil???

Eu ma gandeam la un PDA..dar din ce m-am informat am inteles ca nu sunt chiar atat de exacte ca si consola, pe de alta parte consola este foarte scumpa...PDA_urile sunt undeva la 300-600 euro...

Eu am si sunt multumit de el. Am ales solutia PDA cu GPS incorporat. E un PocketPC Fujitsu-Siemens N520, puteti citi review despre el aici: http://www.mobile-review.com/pda/review/fs...x-n520-en.shtml

E cam 13 milioane pe piata, e cu Windows Mobile 5 si, pe langa GPS-ul incorporat (foarte performant, cu chip SiRF III) e extrem de util ca scula in sine. Un fel de mini-laptop care face orice. Am si Age Of Empires pe el biggrin.gif

01210006filtered2ks.th.jpg

Asa arata montat. Mai da si mici rateuri, dar fiind la inceput l-am iertat (de softul de GPS zic acum, iGO). Dar l-am gasit de n ori foarte util!

Are touch-screen sau navighezi cu butoane?...da,cu GPS incorporat este super...iti prezinta si ambuteiajele de trafic in timp?...adica se actualizeaza real-time?

Touch screen, ca e PocketPC si astea toate au touch screen. Aia cu actualizarea sunt vise... In Romania poate peste 20 de ani...

Stai sa inteleg, merge si in Romania?..ca eu te intrebam de "afara" daca iti prezinta real-time?

Merge! Rutabil (iti face el traseu) si cum voce. Real time - evident.

Clar sunt in urma, trebuie sa ajung la zi cu informatiile. :oops: .nu stiam...

Ramane sa rezolvam cafeaua aia si te plimb cu "doamna cu gps-ul " biggrin.gif E live, ca de aia e GPS, eroarea e de 1.5 metri aproximativ, iti arata si viteza (la 60/ora ai de fapt cam 56/ora, ca idee). Aia cu ambuteiajele insa nu are cum sa arate, ca el doar primeste semnal de la sateliti ca sa afle unde esti, nu primeste semnale despre ce se intampla in trafic. Nu are cum. Inchipuieste-ti o harta detaliata (are zeci de orase din RO la nivel de numar de bloc, alte zeci la nivel de nume de strada) pe care scula iti arata in permanenta unde te afli.

Mergem, merge, cred ca s-a am fost inteles gresit, afara am mers cu asa ceva(nu era al meu),iti arata sau te anunta inclusiv de ambuteiaje si te indruma unde este cazul pe alte trasee, ma refeream strict la Romania daca merge, si se pare clar ca merge.. :) ...asta nu stiam..

Merge de cam 1 luna si ceva. Iti zice pe unde sa o iei dar asta cu ambuteiajele mai trebuie sa astepte cva timp. In alte tari asa este. In elvetia ma avertiza de ambuteiaje si ma redirectiona pe calea cea mai rapida.

exact, la fel si in Italia si Germania, desi banuiesc ca este la fel in marea majoritate a tarilor europene..de vest...depinde insa si de aparat, unele au aceasta optiune standard,altele nu o au, iar la altele trebuie sa platesti un abonament suplimentar, sau sa platesti in plus...

Viper stiu ca ai oscilat intre n520 si A636. De ce ai ales pana la urma n520 in detrimentul celuilalt? Doar pentru ca acesta este mai ieftin? Intreb pentru ca si eu o sa trebuiasca sa fac o altegere asemanatoare in curand.

Eu am si sunt multumit de el. Am ales solutia PDA cu GPS incorporat. E un PocketPC Fujitsu-Siemens N520, puteti citi review despre el aici: http://www.mobile-review.com/pda/review/fs...x-n520-en.shtml

E cam 13 milioane pe piata, e cu Windows Mobile 5 si, pe langa GPS-ul incorporat (foarte performant, cu chip SiRF III) e extrem de util ca scula in sine. Un fel de mini-laptop care face orice. Am si Age Of Empires pe el biggrin.gif

01210006filtered2ks.th.jpg

Asa arata montat. Mai da si mici rateuri, dar fiind la inceput l-am iertat (de softul de GPS zic acum, iGO). Dar l-am gasit de n ori foarte util!

Am si eu scula N520 cu iGO...te rog spune-mi de unde ai luat suportul de prins pe bord... e cumva air kittu de la fujitsu sau altceva... vreau sa il pun si eu pe masina si nu am pe ce... se poate incarca de la baterie si in mers... ca daca ma duc departe se duce bateria PDA-ului??

Suportul e luat din Selgros, e suport universal pentru PDA, si e 600.000. Pentru a incarca din mers ai nevoie de adaptorul de bricheta cu mufa USB care exista pe piata (tot in Selgros vazusem, tot pe la 600.000).

01210001filtered3vh.th.jpg01210002filtered4bx.th.jpg01210003filtered8zo.th.jpg01210005filtered1xr.th.jpg

Cat despre alegere, a fost simpla: nu am nevoie de bluetooth (N520 nu are) si am citit testele in care Asus A636 apare ca fiind mai puternic si nu mi s-au parut foarte relevante, dar marimea a contat in primul rand. Apoi "istoricul" Asus in domeniul PDA (multi s-au plans de ele ca rezistenta si calitate). Avem un user pe Autoshow care vinde solutii GPS si nu numai de ceva vreme si i-au trecut prin maini tot felul de PDA-uri... A zis ca Asus nu mai vrea...