• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
waderro

GPS, sau totul despre sisteme de navigatie !

619 posts in this topic

O scula foarte folositoare intr-adevar...ceva ce incorporeaza si GSM + WLAN mi-as dori eu...

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Are un prieten Qtek S110, are GSM, WiFi, BlueTooth deci poti lua un GPS pe BlueTooth. Doar ca e cam dublu fata de cat am dat eu pe Fujitsu! Si asta pentru ca are GSM si o camera foto normala... Nu mi se pare un deal bun... Plus ca vine cu Windows Mobile 2003...

@Viper, am gasit si eu modelul tau, era 349 euro...,da ai dreptate nu prea merita sa platesti mult in plus doar pt.telefon...dar depinde ce vrei de la el..

Sa vezi ce ziurea e sa vorbesti cu ditamai ecranul spre obraz... Zici ca vorbesti la telecomanda de la aerul conditionat biggrin.gif

LOL.gif , eu oricum nu imi cumpar si cu GSM..chiar nu ma intereseaza, in plus am o mare problema cu scapatul lucrurilor pe jos,absolut toate telefoanele care le-am avut le-am dat pe jos..si ar fi pacat

Bai ce rai sunteti... LOL.gif poate nu e cea mai ergonomica solutie, dar eu ma cunosc cat de ametit sunt, asa ca as prefera sa le am pe toate in acelasi loc..altfel sigur as rataci ceva...si in plus acum am smartphone, un pda ar veni peste multe din optiunile smartphone-ului..so all-in-one for me, dar intr-un viitor imediat indepartat :o

La asta cu scapatul pe jos nu m-am gandit...asa sunt si eu..scap pe jos telefonul in cele mai potrivite momente: beton, scari de marmura, etc.. :roll:

viper cine vinde PDA si GPS pe autoshow? Daca nu poti sa imi spui aici spune-mi pe PM te rog caci sunt interesat.

O alta solutie ar fi urmatoarea :

x RON - PDA oarecare dar cu BlueTooth.

~700 RON - receptor GPS de la Garmin ( GPS 10 )

~350 RON - soft-ul de navigatie RO A.D.

Parti placute :

-din cate am citit se pare ca RO A.D. este mult mai exact si are hartile mult mai bune pentru Romania decat iGo.

-soft-ul de navigatie in sine este la jumatate de pret fata de iGo ( au reducere pentru studenti/elevi/profesori )

-Garmin este o firma renumita in domeniu iar receptoarele GPS produse de ei sunt mult mai bune decat orice solutie integrata.

- pentru cei care au deja un PDA solutia este mai ieftina decat cea cu iGO ( ~ 1000 RON )

Parti neplacute :

-nu functioneaza decat pe sisteme cu receptoare GPS de la Garmin ( de aceea doar un PDA cu GPS incorporat nu este bun ).

- solutia data de mine mai sus iese pentru cei care nu au PDA, in functie de PDA-ul ales destul de scumpa ... cel putin la fel de scumpa decat cele 2400 RON cat costa pachetul iGO.

Daca gresesc scuze: userul este Kroko, are magazin nu numai de asa ceva, dar are firma care se ocupa cu montarea a orice device in orice masina, prin niste "clip"-uri profi. Si asta pentru fiecare model. Super! Si daca ii zici ca "batranul" Viper te-a trimis, poate iese si un pret mai bun biggrin.gif

M-am uitat pe e-bay, se gasesc scule interesante, ca sa nu mai vorbim de preturi, si-a cumparat cineva din Romania ceva de pe e-bay?..probleme cu livrarea?...siti ceva?..ca ma bate gandul sa incerc sa cumpar de acolo

Te bate el gandul, dar cu garantia ce faci?

Corect.. biggrin.gif ..si totusi, diferenta in minus de 100-300 oiro, depinde de model, dar si daca pica...o sa-l bat eu pe gand, dar raman cu banii dati..gata am incheiat cu e-bay, sau il cumpar de aici sau cu prima ocazie cand plec afara il cumpar din magazin cu garantie cu tot(oricum va fi mai ieftin decat aici).

Te rog uita-te la preturile din Europa la Fujitsu-Siemens LOOX N520. O sa ai o mare surpriza!

Nu m-am uitat, in schimb m-am interesat de modelul tau si se pare ca este foarte bun, raport calitate/pret, ce parere ai de Garmin?

pai modelul lui ESTE n520 :)

De garmin sunt si eu interesat. Mi se pare o solutie mai buna insa si mai scumpa... ( PDA + GPS Garmin + Ro AD ).