• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
waderro

GPS, sau totul despre sisteme de navigatie !

619 posts in this topic

Garmin merge numai cu ROAD 2005, si reciproca e de asemenea valabila. Iar softul e zob... E mult de zis, cititi pe Autoshow...

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

@Viper, ce zici de:

Holux GPSmile60

Compatibil cu iGO Romania 2005 SD™

MS Windows Mobile 2003 SE

receptor GPS Sirf Star III integrat

Procesor Intel PXA270 416 MHz

3.5" TFT, rezolutie 240x320, 65K culori

64 MB SDRAM, 64 MB ROM

SD/MMC, miniUSB, IrDA

microfon, speaker, husa din piele

car kit, alimentare bricheta 12V

baterie Li-Ion 1320mAh detasabila

greutate 160g

pret doar PDA-ul - 305 euro+TVA, iar la pachet cu iGO Romania - 499 euro+TVA...cum ti se pare?

l-am gasit :

PDA Fujitsu Siemens LOOX N520 - 1.354 Ron, TVA inlcus, fara I-Go.

Garmin merge numai cu ROAD 2005, si reciproca e de asemenea valabila. Iar softul e zob... E mult de zis, cititi pe Autoshow...

cum sa mearga Garmin numai cu RoAD? Poate invers... Ro AD merge doar cu Garmin. Dar iGo ar trebui sa mearga fara probleme pe un PDA care are receptor GPS oarecare... deci si Garmin. Oricum stiu ca software precum TomTom sau Navigator sunt ok. E drept ca nu i-am intrebat pe cei de la gpsmore insa inainte sa iau o decizie finala o voi face.

La ce te referi cand zici ca soft-ul e zob? Eu din ce am citit pe autoshow si chiar din cele spuse de tine acolo am tras concluzia ca iGo-ul ar fi cam zob ( adica multe erori... mult prea multe ). Caci asa.. iGO arata mai bine insa am inceput sa ma gandesc la RoAD tocmai datorita ideii ca e mai precis decat iGO.

Ma insel... cum mai sta treaba?

La Garmin nu luasem in calcul PDA-urile, care sunt scumpe si mai slabe decat altele. Apoi, softul ROAD2005: o fi el tare dar iti arata de exemplu acelasi POI de vreo 5 ori, in functie de cati au cules datele de pe teren... No fun... Apoi la partea de harta efectiva: ROAD 2005 e tare, stie si cararile de pe munti. Dar cui ii trebuie? Aici vorbim de navigatie pe masini! Iar la partea cu orasele sta mult mai prost ca iGO.

stai ca nu m-am facut inteles se pare... eu vorbesc desore ORICE PDA ( orice marca/model ) la care se conecteaza prin bluetooth doar un receptor GPS Garmin ( care este cat o bricheta ).

M5-ul intr-adevar este mult prea scump si nu se merita deloc. Cat despre POI nu ma intereseaza chiar asa tare daca sunt de 5 ori sau 1 data. Ma intereseaza in schimb sa fie harta calibrata bine de tot si sa fie rutarea inteligenta( semne de circulatie, sensuri pe drum , rampe etc) capitol la care am inteles ca sta mai bine RoAD-ul.

In fine... din cate se pare nici unul dintre programe nu a ajuns la nivelul celor din vest... acuma ce incerc eu sa imi dau seama este care va ajunge primul si la un grad mai ridicat :).

inca ceva...GPS-ul incorporat stie EGNOS/WAAS? Ca este f important pentru acuratetea pozitionarii

@Viper, scria cineva pe un alt forum , ca incepand cu luna martie va fi o actualizare la I-Go, cu mult mai multe POI, si probabil fara greselile variantei prime..stii ceva?

Incerc sa aflu, e interesant de stiut. Cat despre acuratete: aseara, cu 5 sateliti prinsi intre blocuri, aveam 1.3m acuratete.

Am sunat in Olanda, pentru N520 si 720(care nu are GPS inclus), preturile sunt cu 50-150 euro mai jos decat la noi, depinde de model si magazinul pe care il alegi, cu garantie, amicul din Olanda are un Dell Axim x50, GPS atasat, singurele"bube" din punctul lui de vedere, dar este mult spus, la N520 este procesorul un pic ca lent si ca nu are slot pt.CompactFlash, cu care poti folosi un PDA si ca GSM daca nu este, si camera foto daca nu are, costa card-ul Compact Flash 90 euro acolo, dar a spus ca N520 este dedicat navigatiei si este super ok.

Urmaresc de la inceput aceste discutii ca sa ma lamuresc un pic. Daca cumpar de la astraclub.ro, ce sugestii aveti? Ma intereseaza un: Loox N520 (1350 ron)? dar un HP IPAQ rx1950 (1040 ron)? in Bacau nu am gasit aceste modele.

Pe multe drumuri judetene nu au nici macar indicator de localitate!! Cred ca iGO ROM costa 87,5 ron (de la seleniu.ro), cum e?

M-am ratacit prin Bucuresti de vreo 5 ori, cu harta in mana (din masina nu apuci sa citesti denumirea strazilor si unde nu sunt indicatoare "te orientezi dupa soare", asa am facut in Bucuresti, Ploiesti, Tulcea etc!!

@MihaiC, la emag, eu din ce m-am uitat pana acum am vazut cele mai bune preturi, respectiv pt.N520 cu 100-300RON fata de alte magazine, mergi pe N520, uita de HP.Despre I-Go cred ca iti poate spune Viper detalii el il are instalat...

faptul ca nu suporta CF nu este un minus la N520, are ca expansion slot SD/MMC si cu 2.500.000 iei un SD de 1GB la noi in romania :)

Pe mine m-ar interesa daca se poate amplasa in locul comp de bord actual unul color cu sistem de navigatie, parca totusi pare mai firesc sa fie in bord decit undeva pe bord (nu vreau sa-i ofensez pe cei care au pe bord!), pt ca am auzit de la cineva ca nu prea s-ar putea adapta, ca treb schimbat tot bordul si chestii de genul asta...

Nu cred ca merita nici ca bani nici ca, complicatie sa iti cumperi after sale sistem de navigatie, tot mai bun un PDA cu GPS incorporat, il poti folosi cu orice masina vei merge, inclusiv pe strazi mergand pe jos...cauti o strada intr-o tara unde nu cunosti, nu poti merge cu masina pana la locatie, te dai jos si cu aparatu' in mana o iei usor si o gasesti... :wink: