• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
Cristian B.

Astra H vs. Lacetti

34 posts in this topic

Mi se pare o comparatie interesanta intre Astra H si verisorul ei din coreean Chevorolet Lacetti (vorbim de hatch-back bineinteles). Pana la urma sunt amandoua GM nu ?

Mai bine zis :

- este Lacetti superior Astrei la vreun capitol ?

- exista motive pentru care cineva si-ar comanda Lacetti in detrimentul Astrei ?

- exista elemente comune intre cele doua masini (fiind GM ambele) ?

Va astept...

PS: Nu trageti in pianist ! :)

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Lacetti este o masina cu solutii tehnice de generatia trecuta, un fel de Nubira mai aranjata. Nu cred ca are cum sa concureze la vreun capitol cu Astra H. Totusi are un design placut, si as zice ca din punct de vedere estetic spatele are mai mult potential decat la Astra H. Cele doua masini sunt rude doar prin alianta - Lacetti e Daewoo pana la ultimul surub. Eu am intentionat o vreme sa-mi iau Lacetti, pana cand am aflat de "detaliul" taxelor vamale, care o transforma intr-o alternativa absurda pentru achizitiile cash.

Din punctul meu de vedere, nu exista grad de comparatie, la exterior mai merge cum mai merge, dar materialele din interior o plaseaza in afara gamei,motorizarile sunt invechite, consum mare, fiabilitate?, este o masina low cost

alllexandru, cat consuma un Lacetti? (apropo, ai vazut ca au numai benzinare, nu?)

Nu poti sa compari un Lacetti HB cu o Astra H decat daca consideri si diferenta de pret.

A existat vreodata vreun diesel in gama Daewoo comercializata in Romania? Ca eu nu-mi aduc aminte...

impartasesc parerea lui radvlescv

in afara de faptul ca ambele sunt compacte nici eu nu consider ca lupta in aceeasi liga.

intre modelele pe care le-am evaluat inainte de a ma decide ce masina sa-mi cumpar au fost golf, peugeot 307, citroen c4, ford focus dar nu si Lacetti.

La aspect interior-exterior,solutii tehnice,etc nu cred ca se pot compara.La fiabilitate Daewoo,cu primele masini aduse la noi, nu a stat deloc rau.In general masinile Daewoo sunt cam gurmande.

Daewoo a produs sub licenta,atunci cand detinea Ssang Yong,motorul 2.9 Diesel Mercedes pt Musso si Korando.

O sa apara si diesel (de la Fiat, cum altfel) anul asta sau anul viitor.

Nu cred ca HB va beneficia de el.

Nu, Lacetti nu va primi motoarele diesel FIAT. GM a dezvoltat in colaborare cu o firma italiana, VM Motori, o gama noua de motoare, special pt modelele Daewoo-Chevy.

Dupa cate stiu eu, VM Motori dezvolta pentru Captiva. In fine, vom trai si vom vedea, GM se misca rapid zilele aceastea si nu putin imprevizibil.

Mie unuia imi este necaz ca Lacetti a fost ales sa reprezinte grupul GM in campionatul FIA WTCC, desi

in opinia mea, ASTRA GTC ar fi fost mult mai reprezentativ in lupta contra modelelor ALFA, BMW, LEON,

pe care de altfel le concureaza si in piata auto europeana. Ttrebuie ca tot ceva strategii de marketing au

fost luate in calcul, Astra avind deja un succes confirmat, in timp ce "fostele" Daewoo au inca multe

de dovedit.

VM Motori va dezvolta motoare diesel pt intreaga gama Chevy/Daewoo.

Comparatia se poate face intre Astra G Classic si Lacetti. In "Auto motor si sport" de acum un an a fost un test comparativ intre aceste modele, iar rezultatul a fost: 1. Octavia Tour, 2. Lacetti, 3. Astra Classic II.

Chevrolet Lacetti:

+ tinuta de drum sigura, dotare bogata, design placut.

- cutia de viteze prea lunga, portbagaj mic.

Opel Astra Classic II:

+ tinuta de drum sigura, directie precisa, portbagaj acceptabil.

- pret mare, optionale scumpe, interior sumbru stilizat.

Trebuie ca tot ceva strategii de marketing au fost luate in calcul, Astra avind deja un succes confirmat, in timp ce "fostele" Daewoo au inca multe de dovedit.

La ce te referi cand spui ca au multe de dovedit? Fiabilitate sau ce? Nu face confuzia intre produsele coreene Daewoo si cele din Romania sau Europa.

Cutia de viteze prea lunga este caracteristica atat Lacettiului cat si Kalosului. Asta e boala Daewoo.

Nu confund nici o clipa automobilele fabricate la Craiova cu cele "made in Korea", de pilda Espero, pe care

toti posesorii o lauda pt. fiabilitate. Acum insa, odata ajunse sub sigla "Chevy", noile modele coreene vor juca

in alta liga. Aici sunt modelele europene de prestigiu, care se infrunta de ani buni nu numai pe piata dar si in

competitii gen FIA WTCC, ori DTM, ori alaturi de japoneze in WRC. Aici cred eu ca trebuie sa demonstreze

si alte calitati decat cele de "masina onesta".