Linke

Vreau să-mi schimb amortizoarele, păreri vă rog!

22 posts in this topic

Am un Astra G 2.0 DTI 16V şi mi s-au cam dus amortizoarele. Deci trebuie să le schimb. Însă nu ştiu dacă să le shcimb cu unele pe gaz sau tot pe ulei. Stiu că dacă pun pe gaz, suspensia va fi mai rigidă, dar cât de rigidă?! Aştept păreri, mă voi hotărî, iar după ce le schimb o să ofer şi un feedback.

Mulţumesc anticipat.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Salut.Intrebarea mea este ce vrei sa faci cu masina?Sint producatori si producatori de amortizoare,(si pe gaz si hidraulice normale).Parera mea ,daca nu faci multe drumuri pe macadam, sa pui pe masina amortizoare normale.

Si eu sunt in cautare de amortizoare pentru masina mea. Cele mai ieftine gasite sunt Bilstein (gaz) la 190 lei si cele mai scumpe Monroe Reflex (combinatie gaz si ulei) la peste 300 lei/buc.

Un coleg de forum care si-a pus Bilstein mi-a spus ca la temperaturi sub -5 grade ii bat.

Eu din cate stiu, amortizoarele de fabrica sunt pe gaz.

Daca desfaci inaintea mea, astept parerile tale. La mine mai dureaza, astept prima de Pasti. :D

E bine sa schimbi si flansele & rulmentii de acolo. Nu uita de o reglare a unghiurilor directiei dupa schimb.

Bafta!

wow ririnel, da unde lucrezi de iei prima de pasti pe criza asta? :clapping5jp:

Cate o prima se mai gaseste ;) E rau ca nu poti plati la magazine de piese auto cu bonuri cadou :((

sau cu bonuri de masa, ar fi si mai tare :lol2dm:

Eu din cate stiu, amortizoarele de fabrica sunt pe gaz.

Dacă spui că din fabrică sunt pe gaz, atunci pe gaz îmi voi lua. M-am gândit la "Sachs". Probabil săpt viitoare o să se întâmple aşa că o să revin cu păreri. Până acum, vă mulţumesc.

Nu garantez ca sunt pe gaz, asa am auzit.

Si eu tot pe gaz mi-as lua, e masina mai stabila cu suspensia mai rigida. Acum depinde si pe ce drumuri te plimbi tu, daca sunt de calitate proasta te avantajeaza amortizoarele pe ulei.

Edited by ririnel

Salut.. Eu pe fata am amortizoare gaz cu ulei si cand e frig afara fac ca toti dracii dar sunt fff bune si fff stabile iar pe spate saptamana trecuta am pus pe gaz sunt bune si ieftine.... Asa ca tu alegi de care pui, daca vrei suspensie sport pune gaz...

mi am shimbat de curand amortizoarele, aveti grija ce va luati cica sunt 3 modele 1- sport ( astea sunt scurte si cica masina va fi mai joasa) 2- normale ; 3- drumuri grele ( astea sunt cele mai inalte ) eu zic cas mai bune pt drumurile noastre

Si eu le-am schimbat. A pus Sachs Super Touring, am citit pe net ca sunt pe baza de presiune de ulei.

Ele sunt ok dar problema mea nu era din amortizoare, aveam o bileta proasta. In afara de asta, amortizoarele vechi le-am gasit slabe la a 2a piulita!! :ceuameni2qv:

"E bine sa schimbi si flansele & rulmentii de acolo. Nu uita de o reglare a unghiurilor directiei dupa schimb."

ce legatura are schimbul amortizoarelor cu unghiul de directie ?

Verticalitatea sau cum se cheama reglajul respectiv, se face din suruburile de la amortizoare. Eu am pus bolobocul pe ele inainte si dupa, asa le-am reglat provizoriu pana ajung la un service :'>

Schimbat amortizoarele cu unele monroe reflex (Gas Technology).

Maşina e mai rigidă, stă excelent în curbe, iar la denivelări nu scutură atât de tare pe cât credeam.

Le-am schimbat pe toate şi m-a costat aproximativ 950 ron cu tot cu montaj.

Aştept să merg mai mult cu ea pentru o impresie mai aproape de realitate.

daca schimb doar pe fata amortizoarele, le dauneaza cu ceva celor noi faptul ca le mai aman pe cele pe spate ?