• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
nev

Diverse TZEPE in care era sa cadeti

19 posts in this topic

Buna,

Deschid acest topic pentru ca publicul trebuie sa fie avertizat in privinta unor lucruri potential usturatoare la buzunarul personal.

Stiu ca e criza, am auzit placa asta de un milion de ori. Dar atita foame cat mi-a fost sa vad zilele trecute mi-era greu sa cred ca pot vedea.

Cum s-a facut cald si frumos afara mi-am spus ca e timpul sa-mi incalt masina cu jantele de vara, acele Ozuri Ultralegerra pe 17 pe care le am de 3 ani de zile si pe care le-am prezentat intr-un topic tot aici pe forum. Problema cu ele este ca veneau cu inele de centrare, pe care le-am scos cu forta cand am pus jantele de iarna. Se cereau deci inele noi. La sfatul unui bun prieten, am mers la Autosoft, sa-mi cumpar inele si sa imi pun rotile de vara.

Mentionez din capul locului ca nu am vreo problema cu firma Autosoft. Au preturi bune si imi par profesionisti. Problema mea este cu angajatii fripturisti ai acesteia. Inelele de centrare pe care le-am luat de acolo au avut pretul corect si sunt de buna calitate.

In fine, sa revin la intamplare. Dupa ce stau la o coada relativ mare ma ia in primire unul dintre cei care montau rotile. Ii zic sa imi puna Ozurile pe masina, dupa ce le echilibreaza. Le ia frumos la subtioara, se duce in coliba de echilibrat...dupa un oarece timp ma cheama si-mi zice "Prietene, jentile tale sunt patrate, daca pui asa ceva pe masina iti rupi tot, si articulatii si bucsaraie, etc. Trebuie indreptate si avand in vedere ca sunt pe 15 te costa X lei. Aici mi s-a aprins un mic beculet de alarma, pentru ca jentile mele erau pe 17. Individul respectiv, Liviu pe nume se pare ca era atit de profesionist incat nu facea diferenta dintre 15 si 17. Am zis hai sa discut cu el sa vad ce anume e de facut. Ii zic ca sunt pe 17. El, cu o miscare de magician de comuna din varful muntelui, imi arata pe aparatul respectiv....vezi cum se invarte roata? :ceuameni2qv: si ce stramba e? Eu ii arat displayul aparatului...Da de ce aici arata 0 plumb stanga 0 plumb dreapta? El: Pai nu ca nu are treaba....in fine, fiind pe 17 facem noi o combinatie si cu 4 milioane iti indrept ca baietii toate rotile.

Inteleg ca daca vii cu o masina cu styling pe ea si cu niste jenti scumpe dai impresia ca esti bun de muls. Pe de alta parte nu m-am nascut ieri, si nu sunt la prima pereche de jante din viata mea. Mi-am bagat inelele de centrare in buzunar si le-am zis buna ziua. Putin mai incolo era o alta vulcanizare, de data asta fara atitea pretentii dar care avea si ea aparat de echilibrat. Ca sa vezi surpriza, acolo jantele mele isi schimbasera forma geometrica din patrat in rotund, cea mai descentrata necesitand 25 cu 50 plumb. Toata distractia....80 de lei.

In concluzie:

-Cand vi se pare ceva suspect si vi se cere o suma de bani pentru un serviciu posibil inchipuit....cereti o a doua opinie, independenta de prima.

-Cand aveti ceva de schimbat la masina, indiferent ca e filtrul de aer sau segmentii la motor, informati-va asupra subiectului cat mai detaliat posibil, pentru ca altfel toti jegosii in foame o sa va miroasa si o sa va usture buzunarul. Cunoasterea inseamna putere, si ceea ce rezolva pentru noi forumurile comunitatii opel romania este exact asta: informarea.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Ce om 49.gif.

E vorba de Autosoft Fundeni?

E vorba de autosoft-ul care e intre Mac Dristor si Mall Vitan, nu stiu exact cum se cheama strada.

Calea Dudesti sigur... eu nu vreau sa aud de autosoft

Prin 2006 era sa iau cea mai mare teapa a vietii... Mai uitam eu asa pe mobile.de. Si ma uitam pentru ca aveam ceva banuti, adica vreo 6000 euro, sa imi iau o masina mai de doamne-ajuta. Mai ales ca inainte avusesem Tico. Asa din una in alta, alaturi de viitoarea nevasta, ajungem pe la S la cautari. Si ia uite, Smart!!! Cum ea era inabunita dupa micutul cu motor de Mercedes, hai sa aruncam o privire... Asta dupa ce eu trambitasem atata ca nu e masina, ca e o mizerie pe doua roti de bicicleta, samd. Si uitandu-ne pe acolo, vad eu un Smart Roadster, fabricat 02/2004, 33000 km, impecabil, culoare galben - verzui cu argintiu, la 3450 euro! Am turbat, pur si simplu, de bucurie! Imi placea la nebunie micutul cu motor de Mercedes!

Asadar, trimit un mail persoanei de contact (persoana fizica), cerand detalii despre cum pot sa intru in posesia masinii. Bineinteles ca pana a doua zi am stat cu sufletul la gura, asteptand raspunsul. Si uite ca vine si raspunsul: "Da, eu mai am masina. Insa masina a fost a fratelui meu care este a fost stabilit in Germania. el a facut un accident cardiovasculat si mi-a ramas mie tot ce a avut. Un apartament pe care l-am vandut, in Munchen, si masina care zace in fata blocului. Noi suntem englezi, fratele meu era la facultate in Germania, masina este cu volan pe stanga si eu nu pot sa o conduc in Anglia, unde stau, datorita legilor noastre. Asta explica si pretul mic al masinii. Eu am mai vrut sa o vand unor tipi din Europa, chiar stabilisem cu ei data si ora la care sa ne intalnim in aeroport in Munchen, dar m-am trezit singur pe acolo, nu venisera. Asa am pierdut cam 1000 euro pentru neseriosi. Asadar, daca vrei sa o cumperi, procedura cea mai simple este urmatoarea: stabilim ora si data intalnirii, tu pui banii pe un cont la Western Union in Munchen, pe numele tau. Astfel, tu vei fi singurul care ii vei putea scoate de aici. Si imi pui pe mail un scan cu chitantele de la Western Union si o copie dupa buletinul si pasaportul tau. Eu la randul meu, ca sa vezi ca sunt tip serios, o sa imi compar bilete de avion dus-intors si o sa pun un scan cu ele pe mailul tau. Astfel vom avea incredere reciproca."

Stau eu si analizez situatia, o intorc pe o parte si pe alta si ajung la concluzia ca e OK. Mai ales ca in aceeasi perioada am fost cu un prieten sa primeasca niste bani de la sora-sa din Gresia si de la Western Union nu a vrut sa ii dea pentru simplul fapt ca pe chitanta scria Zaiceanu Sebastian petru si in buletin Zaiceanu Petru Sebastian. A trebuit sa i se returneze banii in Grecia si sa ii trimita din nou dupa o saptamana. Oameni seriosi, domne'. Dar totusi, eu nu vroiam sa ajung eu pana in Germania dupa masina. Oricum aveam un prieten de familie care urma sa vina de Pasti acasa de la Nurenberg. Vorbesc repede cu el si ii spun ca o sa ii trimit niste date de contact ale unui tip de la care va cumpara o masina pentru mine. Bineinteles, eu urma sa ii achit totul la final. De acord, tipul.

Ii trimit din nou mail omului nostru din Londra cu solutia mai mult decat simpla. La care el imi raspunde ca nu se poate, trebuie sa ii trimit neaparat dovada ca EU vin personal, ca el nu are incredere in oricine, ca e patit, ca a pierdut deja 1000 euro cu masina asta...

Iau din nou legatura cu prietenul si ii spun ca pana la urma vin eu, el doar sa fie de fata si ne intoarcem impreuna. Toate bune si frumoase. La vreo saptamana dupa, merg la un Western Union sa depun banii. Si ii spun lu tanti despre ce e vorba, ca vreau sa depun niste banii PE NUMELE MEU in Munchen. Si ma intreaba tipa (care era si simpatica pe deasupra), de ce vreau sa fac asta. Si ii povestesc toata tarasenia. La care ea izbucneste in ras si imi spune ca sunt nebun, ca mi-e cald cu banii in buzunar si ca daca vreau sa fac astfel de lucruri, mai bine arunc banii la gunoi, macar nu mai consum pasta la pix. Si ma lumureste ca in Germania, oricine poate merge la Western Union, sa semene cat de cat cu mine, sa spuna ca e roman, ca si-a pierdut actele si banii, ca a primit din tara bani si copii dupa acte ca sa se poata intoarce inapoi. Asadar, eu ramaneam fara bani.

Initial nu mi-a venit sa cred. Parca eram prost, asa ma simteam. M-am dus tinta la un prieten samsar si i-am povestit. Bineinteles ca si el a ras de mine cu o asa pofta... Si m-a facut si prost in fata! Mai auzise si el de asa ceva, ca se practica prin afara, ca ala nici nu avea masina si ca e foarte probabil sa fi fost chiar roman sau turc, bulgar. Am ramas masca!!!

Asadar, nu va incredeti in visuri efemere. Era sa iau cea mai mare teapa a vietii!!!

Citind ce ati postat aici, regret amarnic ceea ce ati patit voi. Dar pe alta parte ma bucur ca s-a deschis acest topic in care voi v-ati spus povestea si parerile, ca alti colegi fie ca au trecut sau nu sa ia aminte la experientele voastre. Sper ca acest topic sa fie de folos si cei care posteaza sau au postat aici sa nu mai aiba parte de aceste experiente amarnice. Sa auzim numai de bine

Imi cer scuze ca postez din nou, Rog un moderator sa faca acest topic sticky, cred ca este foarte util colegilor si nu numai. Va multumesc

@cerbu:

Si eu am gasit asa oferte in 2005 si am purtat corespondenta stufoasa cu "neamtul". Noroc cu un coleg care stia nemteste.

M-am calmat relativ repede, n-am mai ajuns pana la banca :D

Calea Dudesti sigur... eu nu vreau sa aud de autosoft

subscriu. si eu am dat de escroci acolo :(

Prost rau de tot! Daca nu era simpatica tipa de la Western dadeam de Domnul cu Coarne!

Cred ca numai pentru chestia asta er fi trebuit sa ii las vreo 50 euro, sa isi ia o rochita... :D

La fel am patit si eu, purtand corespondenta in engleza pentru cineva care nu se descurca.Numai ca, cel care vindea masina, foarte ieftin de altfel(!!!!!),era prin Dublin si la fel trebuia sa vina in Berlin.Asta vrea cam 500 euroi avans tot pe numele prietenului meu.Nu stiam de faza care ne-a spus-o Cerbu, da mi-a mirosit mie a ceva necurat si l-am sfatuit pe al meu sa uite de masina ceea ce s-a si intamplat.Astia lucreaza toti dupa aceleasi retete.

Referitor la nigerian letter....o faza tare amuzanta:

Observati numele individului care incerca sa dea tzeapa...

post-9179-1240988434_thumb.jpg

Voi ati avut noroc,si nu ati luat teapa,eu am luat o teapa de 1700 de euro anul trecut. Faza a fost asa: prin noiembrie-decembrie 2008 m-am hotarat sa-mi cumpar masina,am zis ca o iau de aici ca nu mai umblu prin germania,nu ma mai pun pe drumuri,etc. Merg in piata auto din Tg Mures vreo doua duminici la rand,am gasit un VW polo din96,masina in stare foarte buna,dotari foarte ok,motoru de 1.6,mi-a placut mult. Am vorbit cu propietarul,ne-am inteles la pretul de 1700 de euro(un pret bun atunci la starea in care era masina), am mers cu respectivul,am facut contract de vanzare-cumparare,toate bune si frumoase pana mi-au expirat numerel rosii,merg sa-mi scot alte numere si acolo imi zice functionarul ca pe langa actele ce le aveam imi trebuia platita vama sau imi trebuia o hartie de tranzit,masina fiind din elvetia,nu puteam scoate numere si nu o puteam inmatricula,si uite asa am ramas cu un polo in fata blocului si cu 1700 de euro dati. Toti care vreti sa va luati masina,sa fiti atenti sa nu fie din elvetia,iar daca e din elvetia sa fiti foarte atenti ce acte va trebe. Sper ca e de ajutor cuiva intamplarea mea si sa nu pateasca si ei la fel.

Salutare tuturor

Eram si eu in cautare de masina mai noua,si am gasit un Audi A4 frumos,inmatriculat,la pret bun..scriu un mail,raspunde omul:Dr Viorel POP,acuma pensionar,cu domiciliul stabil in austria,dar daca vreau sa vad masina,este dispus sa vina in tara,sa ne intalnim...era ciudata treaba de la inceput,dar cumva m-o prins cu masina..dupa cateva zile,a propus sa ne intalnim la Oradea,cica acolo era inmatriculata masina..dar,ca sa aiba o garantie ca vin acolo,sa trimita un prieten 2100 de euro,ce reprezenta jumatate din suma masinii,prin western union,pe numele meu,ce urma sa ridic eu cand ajung in oradea.el urma sa faca acest lucru.

Toata povestea asemanatoare gasiti mai jos si anuntul cu masina

http://www.ziuadecj.ro/eveniment/inselatorii-cu-masini-pe-internet--56949.html

http://www.romanialibera.ro/actualitate/economie/teapa-vine-prin-western-union-208840.html

http://www.autovit.ro/audi-a4-C17235648.html

Eu am purtat corespondenta prin mail cu cineva din Irlanda care tot asa era dispus sa vina la intalnire in Germania, exact dupa aceeasi reteta.Era acu vreo 2 ani daca nu mai mult si de masina era interesata o cunostinta.Treaba a inceput sa puta cand mi-a raspuns ca trebuie sa expediem un avans de vreo 1000 de euroi, pe numele meu, urmand sa-i ridic tot eu, doar ca trebuie sa trimitem dovada acelui avans.Nu stiam ca e teapa, ca nu aveam de unde, dar instinctul mi-a zis sa NU si NU a ramas.

Ideea e ca incet incet ne aliniem la standardele europene din toate punctele de vedere. :diablo:

Caz clasic de frauda cu ajutorul serviciilor de trimitere bani la distanta.Va sfatuiesc sa nu faceti asa ceva niciodata sau daca chiar vreti sa o faceti o faceti pe propria raspundere pentru ca sigur veti ramane fara bani.Ca sa stiti ce se intampla dupa ce trimiteti banii.Daca banii s-au trimis pe numele vostru cel cu care ati vorbit va face un act de indentitate fals care trebuie sa contina doar numele corect va merge sa ridice banii de la serviciul WU si cam atat.Lucrez in banca si ne intalnim cu aceste cazuri de frauda tot timpul.De obicei aceste oferte de aceea sunt facute sa atraga omul si de bucurie ca a gasit ce a vrut la pret bun multi cad in aceasta plasa.Daca aveti intrebari despre aceste servicii sau altele legate de tranzactii bancare nu ezitati sa ma intrebati pe PM sau cum vreti voi.